Araç Üstü Vinç Periyodik Kontrol

araç üstü vinç periyodik kontrol

Araç üstü vinç periyodik kontrol ülkemizde ve Dünya'da İş Sağlığı ve Güvenliği son derece önem arz eden ve gelişen teknolojiyle beraber de sürekli kontrol isteyen bir iş kapsamına girmiştir. İş Sağlığı ve Güvenliği kuralları arasında üst sıralarda yer alan araçların periyodik bakım ve kontrolleri belirli zaman aralıklarıyla mutlaka yapılması gerekmektedir.

Periyodik Kontrol Nedir?

Periyodik kontrol iş makineleri ve ekipmanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda belirtilen sürelerde yaptırılması gereken bakımlardır. Bu bakımlarda araçların değişmesi gereken parçaları varsa değiştirilir. Yağları ya da kullanılan parçaları arızalı veya işlevini yitirmiş ise değiştirilmelidir.

İş makineleri gibi ağır yük altında çalışan aletler sıklıkla arızalanmaya meyillidir. Bu arızaları önlemek ve herhangi bir tehlikeye davet çıkarmamak için periyodik kontrollerin zamanında ve titizlikle yapılması gerekir. Vinçler oldukça ağır işler için kullanılan iş makineleri olduğu için kanun kapsamında belirtilen zaman aralıklarında bunların periyodik kontrollerini yaptırmak gerekir. Vinçlerin bir çeşidi olan araç üstü vinçler de araç üstü vinç periyodik kontrol kapsamında yaptırılması öngörülen kontroller yaptırılmalıdır.

Periyodik Kontrollerin Avantajları

Periyodik kontrollerin yaptırılması iş makineleri ve ekipmanlarının daha uzun ömürlü ve daha verimli çalışmasına imkan sağlar. Bununla birlikte kullanılan yakıt, elektrik gibi ekonomik değer taşıyan etmenler de tasarruf olanağı doğurur. Periyodik kontrollerin en önemli avantajlarından biri ise, iş kazalarının olmasını önlemek veya en aza indirmektir.

İş kazaları sonucu pek çok ölüm, yaralanma ve sakatlanma yaşandığı bir gerçektir. Bu kazaların altında yatan sebeplerin başında zamanında yapılmayan veya hiç yapılmayan periyodik kontroller yatar. Bu kazalar sonucunda hem maddi hem de manevi olarak zarar çok daha ağır olmaktadır.

Periyodik bakımları yapılmış makinelerin veya ekipmanların yakacağı yakıt daha düşük olacağı için bu anlamda ekonomik değerde katkısı olur. Periyodik bakımları zamanında yaptırılan iş makineleri veya ekipmanlarının ömrü uzayacağı için de artı maddi kazanç sağlayacaktır. Yaptırılması zaten zorunlu olan bu periyodik bakımlar her anlamda fayda sağlamaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliğinin en önemli sloganı olan 'önce güvenlik' aslında önce insan kavramını doğurur. Doğru çalışma disiplini zamanında alınan önlemle mümkün olur. Araç üstü vinç periyodik kontrol işlemi için zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin.