Borwerk Tezgahı Periyodik Kontrol

Borwerk tezgâhı freze ve torna tezgâhları tarafından işlenemeyen büyük malzemelerin işlenmesini sağlayan makineye verilen isimdir. Borwerk kelimesinin kökeni Alman diline dayanır. Borwerk Almancada delik işleme anlamına gelir. Borwerk tezgâhı işlenen materyal üzerinde 360 derece iş yapma imkânı tanır. Borwerk tezgâhında tek uçlu veya çok uçlu kesici aletler kullanılarak pek çok açıdan geniş bir işleme yöntemi sunulur. Borwerk tezgâhı pek çok aletin bir araya gelmesi ile oluşan bir makinedir. Bu makineler arasında mil, kumanda kolları, freze, elektrik panosu gibi aletler bulunur. Borwerk tezgâhı bunun gibi pek çok aletin bir araya gelmesi ile oluştuğu için Borwerk tezgâhı periyodik bakımı yapmak oldukça önemlidir.

Borwerk Tezgâhı Periyodik Bakım Süresi Ne Kadar?

Borwerk tezgâhı diğer adıyla yatay delik delme tezgâhı Sanayi Bakanlığı’nın yönetmeliği çerçevesinde yılda bir kere kontrol edilmelidir. Uzman ekipler tarafından çeşitli şekillerde kontrol edilen Borwerk tezgâhının eksikleri giderildikten sonra kullanılmaya devam edilebilir.

Borwerk Tezgâhı Periyodik Bakım Nasıl Yapılır?

Borwerk tezgâhı periyodik bakımı uzman ekipler tarafından çeşitli yollarla yapılabilir. Bakım yapılırken öncelikle hareket mili, vidalı mil kilit gibi aksamlar kontrol edilir. Daha sonra kontrol kumanda kolları, komparatör, freze gibi aletler kontrol edilir. En son olarak elektrik aksamı ve motor kontrol edilerek periyodik bakım tamamlanır. Periyodik bakım işlemi 2 ile 3 saat içinde yapılarak iletme sahibine Borwerk tezgâhı teslim edilir. Eğer Borwerk tezgâhı aksamlarında bir sıkıntı varsa parçalar tamir edildikten sonra Borwerk tezgâhı kullanılabilir. Parçaların tamiri Borwerk tezgâhının bulunduğu erde yapılabileceği gibi çeşitli parçaların tamiri tamirhanede de yapılabilir. Tamirhanede tamiri yapılan parça daha sonra Borwerk tezgâhına takılarak aletin kullanımı sağlanır.   Borwerk Tezgâhı Kullanım Alanları Ve Fiyatı:   Borwerk tezgâhı torna ve freze aletlerinin yapamadığı işleri yapmak için kullanılan daha kapsamlı bir sanayi aletidir. Borwerk tezgâhı delme işlemi içeren her türlü işte kullanılır. Bu işler arasında malzeme yapımında kullanılan delik açma işlemleri, araçların teker deliklerini açma, iş makinelerinin yuvarlak kısımlarını delme gibi işlemler bulunmaktadır. Borwerk tezgâhı fiyatları 15.000 TL ile 120.000 TL arasında değişmektedir. Fiyatın değişmesi Borwerk tezgâhı tezgâhının iş yapma kapasitesine ve dayanıklılığına göre farklılık göstermektedir. Borwerk tezgâhı pek çok aletin birleşmesi ile oluşur. İstendiği zaman Borwerk tezgâhında kullanılan başlıklar ve uçlar değiştirilebilir. Bu değişimler sırasında Borwerk tezgâhı çeşitli şekillerde hasar görebilir ve yıpranabilir. Bu sebeple Borwerk tezgâhına periyodik olarak bakım yaptırılmalıdır. Borwerk tezgâhı periyodik bakım süresi yasal olarak 1 sene olsa da eğer tezgâhta bire arıza göze çarpıyorsa aletin bakımı ve onarımı hemen yapılmalıdır. Borwerk tezgâhı sanayide pek çok alanda ve sıklıkla kullanılır. Bu sebeple yıpranma ve hasar alma olayları çok fazla gözlemlenir bu sebeple Borwerk tezgâhı belirli aralıklarla bakım ve kontrolden geçmelidir.