borwerk tezgahi periyodik kontrol

Borwerk tezgahı freze ve torna tezgâhları tarafından işlenemeyen büyük malzemelerin işlenmesini sağlayan makineye verilen isimdir. Borwerk kelimesinin kökeni Alman diline dayanır. Borwerk Almancada delik işleme anlamına gelir. Borwerk tezgahı işlenen materyal üzerinde 360 derece iş yapma imkânı tanır. Borwerk tezgâhında tek uçlu veya çok uçlu kesici aletler kullanılarak pek çok açıdan geniş bir işleme yöntemi sunulur.

Borwerk tezgahı pek çok aletin bir araya gelmesi ile oluşan bir makinedir. Bu makineler arasında mil, kumanda kolları, freze, elektrik panosu gibi aletler bulunur. Borwerk tezgahı bunun gibi pek çok aletin bir araya gelmesi ile oluştuğu için Borwerk tezgahı periyodik bakımı yapmak oldukça önemlidir.

Borwerk Tezgahı Periyodik Bakım Süresi Ne Kadar?

Borwerk tezgahı diğer adıyla yatay delik delme tezgahı Sanayi Bakanlığı’nın yönetmeliği çerçevesinde yılda bir kere kontrol edilmelidir. Uzman ekipler tarafından çeşitli şekillerde kontrol edilen Borwerk tezgâhının eksikleri giderildikten sonra kullanılmaya devam edilebilir.

Borwerk Tezgahı Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Borwerk tezgahı periyodik kontrol uzman ekipler tarafından çeşitli yollarla yapılabilir. Bakım yapılırken öncelikle hareket mili, vidalı mil kilit gibi aksamlar kontrol edilir. Daha sonra kontrol kumanda kolları, komparatör, freze gibi aletler kontrol edilir. En son olarak elektrik aksamı ve motor kontrol edilerek periyodik bakım tamamlanır.

Periyodik bakım işlemi 2 ile 3 saat içinde yapılarak iletme sahibine Borwerk tezgahı teslim edilir. Eğer Borwerk tezgahı aksamlarında bir sıkıntı varsa parçalar tamir edildikten sonra Borwerk tezgahı kullanılabilir. Parçaların tamiri Borwerk tezgâhının bulunduğu erde yapılabileceği gibi çeşitli parçaların tamiri tamirhanede de yapılabilir. Tamirhanede tamiri yapılan parça daha sonra Borwerk tezgâhına takılarak aletin kullanımı sağlanır.

Borwerk Tezgahı Kullanım Alanları Ve Fiyatı

Borwerk tezgahı torna ve freze aletlerinin yapamadığı işleri yapmak için kullanılan daha kapsamlı bir sanayi aletidir. Borwerk tezgahı delme işlemi içeren her türlü işte kullanılır. Bu işler arasında malzeme yapımında kullanılan delik açma işlemleri, araçların teker deliklerini açma, iş makinelerinin yuvarlak kısımlarını delme gibi işlemler bulunmaktadır.

Borwerk tezgahı fiyatları 15.000 TL ile 120.000 TL arasında değişmektedir. Fiyatın değişmesi Borwerk tezgahı tezgâhının iş yapma kapasitesine ve dayanıklılığına göre farklılık göstermektedir.

Borwerk tezgahı pek çok aletin birleşmesi ile oluşur. İstendiği zaman Borwerk tezgahında kullanılan başlıklar ve uçlar değiştirilebilir. Bu değişimler sırasında Borwerk tezgahı çeşitli şekillerde hasar görebilir ve yıpranabilir. Bu sebeple Borwerk tezgâhına periyodik olarak bakım yaptırılmalıdır.

Borwerk tezgahı periyodik kontrol süresi yasal olarak 1 sene olsa da eğer tezgâhta bire arıza göze çarpıyorsa aletin bakımı ve onarımı hemen yapılmalıdır. Borwerk tezgahı sanayide pek çok alanda ve sıklıkla kullanılır. Bu sebeple yıpranma ve hasar alma olayları çok fazla gözlemlenir bu sebeple Borwerk tezgahı belirli aralıklarla bakım ve kontrolden geçmelidir. Borwerk tezgahı periyodik kontrol işlemi için şimdi bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir