Buhar Kazanı Periyodik Kontrol

Eskilerde genellikle trenlerde ve buahrlı sanayi aletlerinde gördüğümüz o devasa ve büyük buhar kazanları, genellikle buhar elde etmek ve elde edilen bu buharın endüstriyel alanda kullanılmasını sağlayan sistemlerdir. Doğal gaz, motorin, kömür vb. yakıtların yakılarak suyu buharlaştırması ve akabinde elde edilen buharı sağlayan buhar kazanı periyodik kontrol işlemi yapılırken mutlaka dikkatli ve titiz olunması gerekmektedir.

Nitekim buhar kazanları yüksek basınçlı ve geniş ölçekli cihazlardır. Buhar kazanı periyodik kontrol işlemi sırasında işinin ehli ve alanında uzman bir makine mühendisi, teknikeri veya teknisyeni bulunması zorunludur. Günümüzde buhar kazanı periyodik kontrolleri basınçlı kaplar yönetmeliği uyarınca her yıl en az 1 defa yapılmak zorundadır.

Buhar Kazanı Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Pek çok sanayi, fabrika ve işletmede kullanılan buhar kazanlarında oluşan aşırı yüksek basınç kazandaki ekipmanlar ile kontrol altına alınmalıdır. Buhar kazanları sürekli olarak çalıştıkları için mutlaka kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Aksi halde zamanla buhar kazanlarında basınçtan ve yüksek ısıdan dolayı patlama ve kazalar ortaya çıkabilir. Can ve mal güvenliğini sağlamak için mutlaka buhar kazanlarınızı Doğansoy gibi onaylanmış kuruluşlara periyodik kontrol yaptırınız.

Kullandığınız basınçlı kap ve tesisatlarınızı periyodik kontrol işlemi yaptırmanız yasal bir zorunluluktur. Günümüzde kullanılan buhar kazanları periyodik muayene işlemi 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğince zorunlu olarak “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”ne tabiidir.

İlgili yönetmelikte belirtilen buhar kazanları yani basınçlı kaplar ile ilgili maddelere ve standartlara göre periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Tüm bu kontrollerin mutlaka onaylanmış kuruluşlar bu yönetmeliğe göre muayenelerini gerçekleştirmektedir. Buhar kazanı periyodik kontrol işlemi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir