damperli kamyon periyodik kontrol

Özellikle ağır yüklerin taşınması için değer taşıyan damperli kamyonlar, sıklıkla kullanılmaktadır. Ağırlığı çok fazla olan yüklerin hızlıca taşınmasını sağlayan bu kamyonlar, hassas yapıda araçlardır.

Özellikle araçların fren akşamları, dengelerini koruyan sistemleri büyük değer taşımaktadır. Belli aralıklar ile yapılan fenni muayene, bu araçların hassasiyetinin korunmasını sağlamaktadır.

Damperli Kamyon Periyodik Kontrolü Neden Gereklidir?

Damperli kamyonlar, günümüzde özellikle inşaat sahasında kullanılmaktadır. İnşaat alanından çıkarılan molozların veya kum, toprak gibi malzemelerin taşınmasında en uygun araçlardır. Bu araçların kullanım alanında iş güvenliğinin sağlanması zorunludur. Yönetmeliklerle belirlenen kurallar gereği, damperli kamyon türü araçların periyodik kontrol süreçlerine önem verilmelidir.

Hayli ağır araçlar olan damperli kamyonlar, kusursuz bir sisteme sahip olmak zorundadır. Araç aksamlarında oluşacak ufak bir sorun, ciddi sonuçlara yol açabilir. Ayrıca bu araçların uzun ömürlü olmaları da değerlidir. Yapılan fenni muayene, araçların ömrünü uzatmaktadır. Ve kazalara karşı yüksek önlemler teşkil etmektedir.

Damperli Kamyon Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?

Damperli kamyon periyodik kontrol aracın bütününü kapsamalıdır. Aracın motorundan fren sistemine ve dış aksamına kadar tüm bölümler kontrol edilmelidir. Özellikle damper olarak adlandırılan arka kısmın sağlamlığı gibi detaylar, muayenede incelenmelidir.

Gerektiği zamanlarda boşaltma yapmayı sağlayan damper, hassas bir düzenektir. Burada oluşabilecek bir hata, mal ve can güvenliğini tehdit edecektir. Dolayısıyla yapılan kontrollerde bu detaylar, tüm hatlarıyla incelenmeye alınmak durumundadır.

Damperli kamyonların yılda en az bir kez periyodik muayene ile kontrol edilmesi esastır. İnceleme sonrasında sunulan muayene raporu, aracın durumunu açıkça ortaya koymaktadır. Raporda belirtilen aksaklıklar varsa, bunların giderilmesine çalışılmalıdır.

Damperli Kamyon Periyodik Muayenesi Yapan Kurumlar

Hayati değer taşıyan damperli kamyon periyodik kontrol işlemleri, herkes tarafından yapılamaz. Ancak bu konuda görevlendirilen, yetkili kurumlar muayene yapmaya hak kazanmıştır. Aksi halde yaptırılan muayeneler ve verilen raporlar, geçersiz sayılacaktır.

Muayeneyi yapacak olan ekibin alanında uzman olması bir zorunluluktur. Bu tür araçlar hakkında bilgi ve deneyim sahibi uzmanlar tarafından yapılan muayeneler geçerlidir. Firmamız, yıllardır bu alanda hizmet veren yetkili bir birimdir. Damperli kamyon periyodik kontrol için güvenle bizlerden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir