Elektrik Güç Arttırımı

elektrik güç arttırımı

Binaların elektrik tesisatları, elektrik aboneliği kapsamında ihtiyacı olabilecek güce göre belirlenir ve dağıtım şirketleri ile bir elektrik bağlantı sözleşmesi yapılır. Ancak ilerleyen süreçlerde abonelerin elektrik tesisatı ihtiyaçları belirlenenin üstüne çıkabilir, bu durumda akla gelen ilk çözüm güç artırım talebinde bulunmaktır. Tesisat değiştirmek, tercihe edilen bir çözüm değildir. Çünkü tesisatta yapılan değişiklikler şebekelere zarar verebilir ve yangın oluşma riskini yükseklere taşır.

Elektrik güç arttırımı talebi doğrultusunda güç artırım projesi yeniden düzenlenir ve yapılacak değişiklikler buna göre belirlenir.

Güç Artırımı İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Kimlik fotokopisi, tapunun veya kira kontratının fotokopisi ile elektrik güç arttırımı yapılacak yerin elektrik faturası yeterli olacaktır. Sonraki aşamalarda ise bina keşfi yeniden yapılarak yeni güce uygun elektrik tesisatı projesi çizilir. Elektrik tesisatı bu yeni projeye uygun olacak şekilde revize edilir. Bulunulan bölgede hangi dağıtım şirketi aktif ise projeler ile başvurularak tesisat muayenesi yaptırılır. Ayrıca eski projeye ait sözleşme de yenilenmelidir.

Elektrik Güç Artırım Ücret?

Elektrik güç arttırımı için yapılan yeni sözleşmede ödenmesi gereken güvence bedeli için net bir tutar söylenemez, çünkü bağlantı gücüne göre değişiklik gösterecektir. Güvence bedelinin alınma sebebi ise tüketicinin faturasını ödememe riskini ortadan kaldırmaktır. Ne kadar güvence bedeli ödeyeceğinizi hesaplamak isterseniz, her yıl EPDK tarafından belirlenen kW başına değer (Güncel bedel 85 TL) ile yeni sözleşmenizdeki gücü çarpmanız yeterli olacaktır. Sözleşmeniz sona erdiği takdirde bedeliniz iade edilir. Elektrik güç arttırımı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.