elektrikli asansor periyodik kontrol

Elektrikli asansör periyodik kontrol hakkında tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Malzemeleri, insanları, hem insanları hem de malzemeleri yüksekte olan yerlere çıkartma ya da aşağıya indirilmesini sağlamak için kullanılan içerinde kapalı bir platform bulunan makine sistemine asansör denmektedir.Türkiye Cumhuriyeti Devletinde fiili olarak kullanılan dört yüz, dört yüz elli bine yakın asansör bulunmakta olup; asansörlerin günde elli milyona yakın insan taşıdığı bilinmektedir.

İnsanların ve malzemelerin ya da sadece malzemelerin taşınmasında kullanılan asansörlerin insan sağlığını, canını ve mal güvenliğini sağlayacak şekilde kullanılması için asansör kurulumunun belirlenen prosedürler çerçevesinde yapılması ve periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. İnsan güvenliği açısından son derece önemli konular arasında yer alan ve resmi gazete’ de yayınlanan elektrikli asansör periyodik kontrol yönetmeliği esaslarına uyulması önem arz etmektedir.

Kullanılan asansörlerin periyodik muayene ve kontrol süreçleri yönetilebilmesi için TS EN ISO IEC 17020 standartları kapsamına uygun olarak çalışabilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından uygun görülen özel ya da kamu kuruluşları tarafından tüm süreçler yürütülmelidir.

İnsan hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran ve hızlandıran asansörlerde günümüzde hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Bu yüzdende de asansörlerin kullanılması, bakılması ve onarılması işlemlerinde yönetmelikte belirtilen tüm mevzuatlar titizlikle yerine getirilmelidir.

Kullanılan her asansörün yapısı kendine has özellikler içermektedir. Örneğin; asansörün eski ya da yeni model olması, asansörün taşıyabileceği kilo, kişi sayısı gibi birçok farklı özellik bulunmaktadır ancak en önemli konu kullanılan asansörün ne kadar güvenli olduğu konusudur. Bunun için her asansörün periyodik kontrolleri işin uzmanları tarafından özenle yapılmalıdır.

Gerçekleştirilen fenni muayenelerde kullanılan asansörün hem elektriksel hem de mekanik tüm sistemleri kontrol edilmelidir. Yapılan teknik ve sistemsel incelemeler sonucunda yetkili olarak görevlendirilen kuruluş ya da kurumlar asansör bakım raporu hazırlamakta olup; asansör bakım raporunda yapılması ve uyulması gereken tüm konular detaylı bir şekilde belirtilmektedir. Aynı zamanda yapılan fenni muayene sonucunda belli kategorilere göre belirlenmiş etiketleme sistemleri yer almaktadır.

Periyodik Muayene Etiketleri Nelerdir?

Periyodik muayene etiketleri yeşil, mavi ve kırmızı olmak üzere üç kategori üzerinden değerlendirilmektedir.

1. Periyodik Muayene – Yeşil Etiket

Kullanılan asansörün TS EN ISO IEC 17020 standartlarına uygun özel ya da kamu kuruluşlarının yapmış olduğu denetim ve test süreçleri doğrultusunda mal ve can güvenliği açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyen asansörlerde kullanılan etikettir.

2. Periyodik Muayene – Mavi Etiket

Kullanılan asansörün TS EN ISO IEC 17020 standartlarına uygun özel ya da kamu kuruluşlarının yapmış olduğu denetim ve test süreçleri doğrultusunda mal ve can güvenliği açısından minimum risk teşkil eden asansörler için kullanılan etikettir. Mavi etiket bulunan asansörlerin bakım ve onarımının yapılması asansörün yer aldığı binada sorumlu olan kişi tarafından devletin belirlediği zaman ve kurallar çerçevesinde yaptırılmalıdır.

3. Periyodik Muayene – Kırmızı Etiket

Kullanılan asansörün TS EN ISO IEC 17020 standartlarına uygun özel ya da kamu kuruluşlarının yapmış olduğu denetim ve test süreçleri doğrultusunda mal ve can güvenliği açısından maksimum risk teşkil eden asansörler için kullanılan etikettir. Elektrikli asansör periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak için zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir