Engelli Asansörü Periyodik Kontrol

engelli asansörü periyodik kontrol

Engelli asansörü periyodik kontrol konusuna giriş yapmadan önce bir kaç kısa bilgi aktaracağız. Engelli insanların, yüksek katlara rahatlıkla çıkabilmesi için geliştirilen ve normal asansörlerden daha geniş bir alana sahip olan engelli asansörleri, hizmetin aksamaması için belirli bir periyodik bakım ve muayene işlemine tabii tutulmaktadır. Fiziksel engeli bulunan insanların yüksek katlı binalara çıkabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle de engelli asansörü hayatın içinde kullanılan bir makinadır. Engelli insanların, hayatlarını kolaylaştırmak için geliştirilen engelli asansörleri muayene işlemleri yapılmadan kullanılması mümkün olmayan ekipmanlardandır.

Engelli Asansörlerinin Periyodik Bakım ve Kontrol İşlemleri

Engelli asansörü periyodik kontrol engelli asansörleri, düzenli olarak yetkili firmalar tarafından denetime tabii tutulan ve bu denetimlerin kayıt altına alınması gereken makinalardır. Engelli asansörlerinin denetiminde şu unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır;

  •  - Asansörlerin, güvenli bir şekilde çalışmalarının temin edilmesi,
  •  - Asansörlerin, arıza yapma durumunun tespit edilerek, belirlenen aksamlarda bakım ve onarım çalışmalarının yapılması,
  •  - Asansörlerin çalışmasında etkili olan aksamların bakım ve onarım çalışmalarının yapılması,
  •  - Asansörlerin, kabin adı verilen taşıma ekipmanındaki arıza ve bakım onarım çalışmalarının yapılması,
  •  - Bağlı bulunan elektrik tesisat ve sistemlerinin bakım ve onarım çalışmalarının yapılması,

Yukarıda sayılan başlı hususların yanı sıra kanun ve yönetmeliklerde belirtilen, Avrupa standartlarına uygunluğun denetlenmesi de periyodik bakım ve kontrol işlemlerinde yapılarak kayıt altına alınmasıdır.

Engelli Asansörlerin Fenni Muayene İşlemi

Genel olarak asansör çalışmaya ve faaliyete geçmeden önce yapılan fenni muayene işlemleri, raporlanması gerekmektedir. Bu raporlar ve düzenlenecek olan belgelerle birlikte engelli asansörü kullanıma uygun hale getirilerek, hizmete açılır.

Engelli Asansörlerinin Periyodik Bakım Yapılmasının Faydaları

  •  - Engelli vatandaşların, asansörleri daha verimli bir şekilde kullanması için gereklidir.
  •  - Engelli asansörlerin, daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
  •  - Yapılacak olan fenni muayene ve periyodik kontrol işlemlerinin ardından aksamların doğru ve teknik anlamda yeterli olarak çalışmasının tespit edilmesi, makinanın kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek arızaların da önüne geçilmesi bakımından oldukça büyük önem taşımaktadır. Arızaların önüne geçilmesi, hem zaman hem de maddi kayıpların yaşanmamasına sebep olur.
  •  - Engelli insanların kullandığı bu asansörlerin periyodik bakımının yapılması oluşabilecek kaza ve can kayıplarının da önüne geçtiği gibi daha verimli kullanılmasına da olanak sağlar.

Engelli asansörü periyodik kontrol işlemi için aklınıza takılan tüm sorulara bize ulaşarak yanıt bulabilirsiniz.