Gırgır Vinç Periyodik Kontrol

gırgır vinç periyodik kontrol

Tam bir üretim döngüsündeki tüm köprülü vinçlere bakıldığında, durması bir parçanın veya tüm üretim hattının kesintiye uğramasına neden olabilecek, işlemin kendisinin kesinlikle vazgeçilmez bir kısmını bulunur. Çoğu durumda, makara boşaltma, tıpkı makaraları rulo makinelerin sarıcılarına yüklemek gibi, bir üst vinç aracılığıyla gerçekleşir. Eğer bu vinçlerden biri önemli bir süre için uygun değilse, üretimde sorun olabilir. Gırgır vinç periyodik kontrol noktalarında aşağıdaki olasılıklar bulunur;

  •  Kullanılacak kullanım türü için cılız bir makinenin kurulumuna yol açan boyutlardaki ilk hatalar. Sonuç, makinenin hızla bozulması ve değiştirilmesine kadar beklenenden daha fazla bakım gerektirmeye başlamasıdır.
  •  Mekanik, elektrik veya kontrol parçalarının bozulmasına neden olan, çalışmanın öngörülemeyeceği ve arızalara yönelik müdahalelerin önemli ölçüde arttığı programlanmış bakım eksikliği.

Periyodik Kontrollerin Amacı

Gırgır vinç periyodik kontrol, vinçlerin ve ekipmanlarının doğru bir şekilde yönetilmesinin amacı kullanım sırasında, bir vincin veya ekipmanının en azından personel güvenliğini sağlamak için ilgili tüm yönleriyle mükemmel bir koruma durumunda olduğunu garanti etmeyi sağlayan tüm önlem ve eylemlerin yerine getirilmesidir. Periyodik kontrol sayesinde vinç yapısal olarak entegre olmalı, yani ilk proje ile aynı koşullarda olmalıdır. Kaynaktaki çatlaklar gibi bozulma olmamalıdır, en azından yükü destekleyen tüm elemanlar için yapı elemanlarında aşınma veya kalıcı deformasyonlar olmamalıdır.

Olması ve Olmaması Gereken Etkenler

Yükü yönlendirmede sorun yaratabilecek tekerlekler, kasnaklar gibi elemanların hareket ettirilmemesi hasar görmemelidir. Kaldırma veya vites değiştirme frenleri gibi güvenlik sistemleri bütünleşik ve düzgün çalışıyor olmalıdır. Güvenlik danışmanları uygun şekilde çalışmalıdır. Bir vinç sipariş ettikten sonra onun bakımı ve muayenesi de doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bakım satın alma aşamasında başlar.

Kontroller Zamanında Yaptırılmalı

Tahribatsız kontroller cihazın kullanım yoğunluğuna bağlı olarak da yapılmalıdır. Yaygın uygulama yılda bir defadan az olmamak üzere, diğer sahalara özgü çok özel durumlar dışında yılda altı defadan fazla olmamaktadır. Fenni muayene sayesinde ileride oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir. Tahribatsız detaylı kontroller, çok derin bir teknik kontrol deneme, cihazın çalışma rakamlarının yeniden hesaplanmasından sonra, cihazın kullanım ömrünün hangi bölümünün yıpranma nedeniyle tüketildiğini ve dolayısıyla artık ömrü tahmin etmeyi mümkün kılanın belirlenmesini mümkün kılar. Gırgır vinç periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.