Güç artırımı hakkında bilinmesi gerekenler

güç artırımı hakkında bilinmesi gerekenler

Güç artırımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Hepsini detaylı bir şekilde açıkladık. Güç arttırımı gibi durumlarla karşı karşıya kalan elektrik kullanıcılarının en sık sorduğu sorulardan olan "sözleşme gücü, güç arttırımı projesi" kavramları, kullanıcıların mevcut elektrik tesisatlarını ilgilendiren terimlerdir. Sözleşme gücü, elektrik sözleşmeleri üzerinde kullanıcıların tesisatlarının mevcut bağlantı güçlerinin hesaplanması ile belirlenen kilowatt bazındaki değeri ifade eder. Sözleşme üzerinde belirtilen bağlantı gücü değerinin aşılması durumunda, elektrik şebekesi kurumsal ya da bireysel müşterilerine bağlantı sözleşmesi üzerinde belirtilen değerin aşıldığına ilişkin uyarı yollayarak güç arttırımı yapmasını tavsiye eder. Bu noktada elektrik kullanıcısının tüm elektrikli aletlerini kapsayan ve gündelik elektrik kullanımına yeterli olabilecek tesisat planı olan güç artırımı projesi ihtiyacı doğar.

Güç Artırımı Projesi ve Bağlantı Anlaşması Hakkında Merak Edilen Detaylar?

Güç artırımı projesi, kurumsal ya da bireysel elektrik kullanıcılarının mevcut elektrik tesisatlarının günlük elektrik yükünü karşılamaması durumunda çizilmesi gereken tesisat projeleri olarak tanımlanır. Elektrik güç artırımı proje, elektrik mühendisleri tarafından belirlenen kriterler göz önünde bulundurularak yapının tüm elektrik altyapısının gözden geçirilmesi ile başlar. Bu süreçte mevcut tesisattaki kullanım yetersizliğine ve güç aşımına neden olan sorunlar giderilerek elektrik yükünü kaldırabilecek bir elektrik altyapısı inşa edilir. Mevcut elektrik tesisatı güçlendirilirken mülkte kullanılan elektrikli eşyaların tesisat üzerinde oluşturdukları yük de göz önünde bulundurulur. Güç arttırımı projesi tamamlandıktan sonra, kullanıcı dağıtım şebekesi ile imzalanan bağlantı anlaşması ile sözleşme gücü değerini yükseltmiş olur.

Güç Değişim Talebi için Güç Artırımı Projeleri Neden Önemli?

Detayları elektrik mühendisi gibi uzmanlar tarafından çizilen güç artırımı projeleri, öncelikli olarak iş yerinde veya evde kullanılan mevcut tesisat altyapısının elektrik kullanımını karşılayabilecek yeterlilikte olabilmesi açısından büyük önem arz eder. Bu doğrultuda planı çizilecek olan güç artırım projesi, elektrik kullanıcısına sahip olduğu tüm elektronik aletlerin yükünü taşıyabilecek bağlantı gücüne sahip bir altyapı oluşturur. Kullanım verimliliğini arttıracak olan güç artırımı, aynı şekilde elektrik sözleşmesinde kullanıcı ile dağıtım şebekesi arasında belirlenen güç miktarının arttırılmasına da olanak verir.

Bir diğer doğrultuda güç artırımı yaptıracak olan kurumsal ya da bireysel elektrik kullanıcılarının mevcut kullanımlarının yeterli olmadığı durumlarda kilowatt bazında daha yüksek bir bağlantı gücü ihtiyaçları doğar. Bu ihtiyaç karşılanmadığı taktirde hat üzerindeki fazla elektrik yükü hattın aşırı yükten dolayı kısa devre yapmasına neden olur. Şarter atması, kısa devre gibi durumlar günlük elektrik kullanımını olumsuz etkilediği gibi iş yerinde ya da evde kullanılan elektrikli aletlere zarar da verebilir. Bahsi geçen olumsuzlukların engellenebilmesi için kullanıcıların gerekli evrakları ve projelendirme süreçlerini tamamlayıp güç artırımı proje taslakları ile gerekli kurumlara güç değişim talebi ve başvurusunda bulunabilirler.

Güç Artırımı İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Güç artırımı yapmak isteyen kullanıcılar, elektirik sözleşmelerini yenilemeleri ve sözleşme üzerinde belirtilen sözleşme gücü miktarını yükseltmek adına gerekli evraklarla doğru yerlere başvuru yapmalıdırlar. Güç arttırımı için gerekli olan evraklar arasında kişinin kimlik belgesi, kimlik belgesinin fotokopisi, tapu belgesi ya da mevcut mülk kira ise kira kontratı belgesi ve elektrik faturası gibi evraklar yer alır. Bu evrakların eksik ya da yetersiz olması durumunda güç artırımı başvuruları geçersiz kabul edilecek ve belgeler yeniden teslim edilene kadar süreç askıya alınacaktır. Aynı şekilde elektrik güç artırımı başvurusu yapacak olan kişi ya da kurumların, mevcut tesisatları yetersiz ise bir takım prosedürleri yerlerine getirmeleri de gerekmektedir. Bu prosedürler arasında en önemlisi, detaylarından yukarıda bahsettiğimiz güç arttırımı projeleridir. Bahsi geçen altyapı ve tesisat sorunlarının güç arttırımı projeleri ile giderilmesi durumunda kişi güç artırım için dağıtım şebekesine başvuru yapabilir.

Güç artırımı hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı yazımızda bunları açıkladık. Eğer güç artırımı hakkında bilinmesi gerekenler sorunuza net cevap bulamadıysanız zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin, detaylı bir şekilde cevap alın.