Güç Aşım Bedeli

güç aşım bedeli

Elektrik hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. İnsanların telefon olmadan bile 1-2 saat zor dayandığını tespit ettiğimizde elektriğin ise sadece 10 dakika kesilmesinde insanların sinir sistemlerinin bir anda çöktüğünü görebilmekteyiz. Elektriğin bu kadar önemli olduğu günlerde ise elektrik gücümüzü doğru ve yerinde kullanıyor muyuz konusu ise ayrı bir merak konusudur.

Elektrik abonelikleri yapılırken genel olarak her müşteri, elektrik sözleşmesi imzalamaktadır. Bu elektrik sözleşmesi kapsamında aboneliğiniz ile ilgili bazı kararlar vermeniz gerekmektedir ve ona göre sözleşme detayları hazırlanmaktadır. Dağıtıcı firma ile yaptığınız sözleşme geçerli sayılmaktadır. Dağıtıcı firma ile anlaştığınız elektrik güç oranı elektrik sözleşmesi üzerinde ve faturanızda yer edinmektedir.

Güç Aşım Bedeli ile Alakalı Bilinmesi Gereken Detaylar

İnsanlar dairelerine, iş yerlerine ve birçok benzeri yerlere elektrik bağlantıları yaptırmak istemektedir. Bu bağlantılarda elektrik abonelik sözleşmesi yapılır ve dağıtıcı firma ile anlaşma sağlanmaktadır. Dağıtım sistemine bağlı kullanıcılardan çift terimli tarife sınırına tabi olanlar için, bağlantı anlaşmasında ya da sözleşmesinde belirtilen güç üzerinden aylık olarak alınan kW birim bedeli güç bedeli olarak tanımlanmaktadır. Detayları sözleşmenin üzerinde yazan oranlar aşıldığı taktirde kullanıcının güç aşım bedeli ödemesi zorunlu kılınmaktadır. Güç aşım bedeli nedir sorusuna: "Dağıtım sistemine bağlı olarak kullanıcılardan çift terimli aboneliklerine tabi olanlar için bağlantı anlaşmalarında ya da sözleşmelerinde belirtilen gücü aşmaları durumunda, aşılan güç miktarı üzerinden alınan kW birim bedelidir." yanıtı verilebilir.

Elektrik aboneliği yaptığınız evinizde, iş yerinizde ve vb. Yerlerde anlaştığınız güç oranının üstüne çıkmanız durumunda o ay elektrik faturalarınıza elektrik güç aşım bedeli gelmektedir. Güç aşım bedeli sizlerin dağıtıcı firma ile aranızda belirlediğiniz gücü aşmanız durumunda faturanıza ek olarak gelecek fiyat olarak nitelendirilmektedir.

Güç Aşım Bedeli Kapsamında Neden Dikkatli Olmalıyız?

Güç aşım bedelinizi ödememeniz durumunda aboneliğinizin bulunduğu adrese öncelikle ihbarname uyarısı yollanır. Sonrasında ise yetkili birimlerce elektriğinizin kesilmesine kadar işleyen bir süreç başlatılır. Abonelik detaylarında belirlediğiniz elektrik gücü sürekli aşmanız durumunda gelecek güç aşım bedeli ücreti ve zamlarından sıkıldıysanız abonelik anlaşmanızda belirttiğiniz güç ile ilgili dağıtım firmaya giderek bir çözüm yolu arayabilirsiniz. Dağıtım firması ile tekrar görüşerek elektrik gücü miktarının yenilenmesi konusunda anlaşma sağlamaya çalışabilirsiniz. Tekrar yeni bir abonelik için belirlediğiniz güç sonrası güç aşım bedeli ücretleri ödemekten kurtulabilir ve gücünüzü de arttırarak elektrik kullanımınızı daha verimli ve uygun maliyetli bir şekilde optimize edebilirsiniz.