hareketli cephe iskelesi periyodik kontrol

Hareketli cephe iskelesi periyodik kontrol işlemi ile ilgili tüm detayları bu bölümde bulabilirsiniz. Hareketli cephe iskeleleri, gelişen ve yükselen çağla birlikte yapı sektörünün önde gelen ekipmanları olarak yerini almıştır.

Özellikle yüksek katlı binaların dış cephesindeki her türlü değişim ve onarım için kullanılan bu ekipmanlar, hayati şartları doğrudan etkilediği için periyodik olarak gerekli ve yeterli kontrollerden geçmesi gerekir. Bu kontrollerin uzman ekiplerce yapılması ve periyodik olarak tekrarlanması azami önem taşır.

Periyodik Kontrol Süreçleri

“İş ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” gereğince, hareketli cephe iskelesi periyodik kontrolleri yönetmelik çerçevesinde ve zaman aralığında yaptırılmalıdır. Bu yönetmelik hükümleri Avrupa standartlarına uygun bir şekilde işlemektedir.

Belirtilen hükümler gereğince; hareketli cephe iskelesi periyodik kontrol süresi 6 ay olarak belirtilmiştir. Periyodik kontrol süreçleri, gelişen teknolojiyle birlikte, yenilikçi ekipmanların yardımı ve uzman ekiplerin incelemesi sonucu gerçekleşir. Bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği hususunda deneyim sahibi ekipler ve son sistem teknolojiye sahip ekipmanlarla kontrol süreçlerinin yürütülmesi hayati önem taşır.

Periyodik Kontrolün Sağladığı Avantajlar

Hareketli cephe iskelesi; restorasyon, boyama, mantolama, sıva gibi bina dış cephesi için gerekli tüm işlemlerin kolay ve zahmetsizce gerçekleşmesine olanak sağlar. İşçiyle malzemeleri bir arada taşıyabilmesi, iş güvenliğini ve standardını yükseltmesi en önemli özelliklerindendir. İşte tam da bu sebeplerle, doğrudan insan hayatının emanet edildiği bu yeni nesil yapı ekipmanının detaylı ve gerekli kontrollerden geçmesi gerekir.

Yönetmelik gereğince 6 ayda bir uzman ekiplerce fenni muayeden geçirilip, güvenle çalıştığını gösterir belge alınması büyük önem arz eder. Böylelikle olası herhangi bir facianın da önünde geçilir.

Ayrıca fenni muayene sonucu, hareketli cephe iskelesinde mevcut ya da oluşabilecek arızalar da tespit edilir. İlerde yaşanması muhtemel her türlü sorunun önüne geçebilmek ve ekipmanların daha uzun ömürlü ve güvenli bir şekilde kullanılması için periyodik kontrol, fenni muayene süreçleri olmazsa olmazdır.

Güvenli Bir Hayat İçin Uzman Kontrolü

Periyodik kontrollerin özellikle son sistem teknolojiye sahip ekipmanlar ve uzman bir ekiple yapılması gerekir. Can ve mal kaybının yaşanmaması, güvenli bir hayat ve kontrollü, uzun ömürlü hareketli cephe iskeleleri için periyodik kontrollerin yapılması ancak uzman ekiplerle yapılması büyük önem taşımaktadır.

İş kazalarının azaltılması ve önlenmesi periyodik kontrol ile mümkündür. Hareketli cephe iskelesi periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir