Hava Tankı Periyodik Muayene

Hava tankı, genellikle kompresörün kapasitesini aşan, ani bir hava istencini karşılayabilmek için hava depolayan basınç absorbe depolarıdır. Çoğunlukla işletmelerde kullanılan hava tankı periyodik muayene işlemi, çeşitli aşama ve etaplardan geçirilmekte ve güvenli koşullarda muayene işlemine tabi tutulmaktadır. Hava tankı, içinde bulunduğu ortamın hava basıncını dengelemek için kullanılan gelişmiş teknoloji cihazlardır.

Yüksek ısıya sebep olabileceği için genellikle işletme ve kurumlarda soğuk ortamlarda muhafaza edilir. Hava tankı periyodik muayene işlemleri mutlaka düzenli yapılması gerekeni aksi halde işletme sahibi ve çalışanları için yüksek risk oluşturan tank gruplarından bir tanesidir. Hava Tankı periyodik muayene işlemi, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ayrıca Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği baz alınarak yapılmaktadır.

Hava Tankı Periyodik Muayene Neden Önemli?

Hava tanklarının periyodik muayene işlemleri mutlaka alanında uzman mühendis ve teknikerler eşliğinde yapılmalı, işletme sahibi ve çalışanlarının bu konuda herhangi bir müdahalede bulunmaması gerekmektedir. Hava tankları, basınçlı cihazlar olduklarından, açılış kapanış ve muayene işlemleri oldukça risk taşımakta ve kontrol işlemi yönetmelikçe belirlenmiş basınçlı cihaz grubunda yer almaktadır. Hava tankı periyodik muayene işlemi, hava tankının muhafaza edildiği işletme için oldukça büyük önem taşımaktadır. Havanın ve yüksek basıncın absorbe edildiği alanlar genellikle patlama risk grubu içerisinde değerlendirildiğinden hava tankları periyodik bir şekilde muayene edilmeli ve kompresörün mevcut teknik analizi düzenli yapılmalıdır.

Hava Tankı Hangi Ortamda Muhafaza Edilmeli

Günümüzde hava tankı periyodik muayene işlemi sırasında ortaya çıkan en belirgin kullanıcı hataları, hava tankının muhafaza edildiği ortamın uygun koşullara sahip olmamasından kaynaklanmaktadır.

  • Hava tankları, mevcut havayı ve basıncı absorbe ettiği için, hava tankının muhafaza edildiği ortamın mutlaka soğuk ve toplu mekanlardan uzak olması gerekmektedir.
  • Hava tankları, çevresindeki havayla paralel çalıştığı için, mutlaka hava tankının bulunduğu ortamın temiz olması, süzgeçlerini etkileyecek ve tıkayacak, toz ve kirin bulunmaması gerekir.
  • Ayrıca hava tankının muhafaza edildiği odanın zemini sağlam ve ıslak olmamalıdır.
  • Hava tankının bakım ve onarımının düzgün yapılabilmesi için, bulunduğu ortamın geniş, çevresinin boş ve ferah tutulması gerekmektedir.

Hava tankı periyodik muayene işlemi sırasında mutlaka alanında uzman mühendise, hava tankı ve kompresör hakkında yeterli bilgi ve doneler verilmelidir. Hava tankının ömrü, yapısı, temizliği, gerçek değerleri, bulunduğu ortam hakkında detaylı ve aydınlatıcı bilgi, hava tankı periyodik muayene işlemi için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir