hidrolik pres periyodik kontrol

Bir hidrolik pres, bir sıkıştırma kuvveti üretmek için bir hidrolik silindir kullanır. Bir hidrolik pres içinde, numunenin hazırlanması için preslenecek numunenin yerleştirildiği bir plaka vardır.

Nasıl Çalışır?

Bir hidrolik pres, Pascal’ın yasası prensibiyle çalışır, bu da sınırlı bir sıvıya basınç uygulandığında basınç değişiminin tüm sıvı boyunca meydana geldiğini belirtir. Hidrolik pres içinde, numunenin küçük bir bölgesine mütevazı bir mekanik kuvvet sağlayan, bir pompa olarak çalışan bir piston vardır. Daha büyük bir mekanik kuvvet üreten, daha büyük alana sahip bir pistonlar da vardır.

Ne İşe Yarar?

Hidrolik pres makinesi yağ pompalarının sisteme yağ göndermesi ile çalışır. Yağ basıncı ile çalışan hidrolik presler malzemeye şekil ve kalıp vermek için kullanılabilirler. Stabil hidrolik pres makineleri küçük motorlarla da çalışabilir. Günlük hayatta kullanılan bir çok endüstriyel tasarım araçlarının üretiminde de hidrolik pres mantığı bulunur.

Hidrolik Pres Kullanmanın Avantajları

Hidrolik preslerin kullanımı, XRF numune hazırlamanın gerçekleştirilme hızını önemli ölçüde arttırmıştır. Bu, elle beslenen hidrolik preslerde belirgindir; bu da örnek anahtarlama kolaylığı ve hızı önemli ölçüde iyileştirilir. Bu araçlar aynı zamanda örneklemenin hızını artırarak, yüksek hacimli numune hazırlama için son derece faydalıdır. Hidrolik presler çok yönlü aletlerdir ve XRF için çok çeşitli farklı numuneler hazırlamak için kullanılabilirler. Çeşitli hızlarda, kuvvetlerde, yönlerde ve basınçta mevcut, operasyonda da çok fazla esneklik vardır.

Bakım, Onarım Ve Kontrol Periyotları

Hidrolik presler iş kazalarının yoğun yaşandığı makinelerdir. Bu kazaların oluşmadan önlem alınması bakımından takibi hem yasalar açısından hem de işçi sağlığı ve güvenliği açısından büyük önem arz eder. Doğansoy işletmesi olarak, uzman ekiplerimizle hidrolik pres periyodik kontrol ve fenni muayene hizmetlerini kusursuz bir şekilde takip ederek gerçekleştirmekteyiz.

Yağ basıncı ile çalışan hidrolik preslerin mutlaka periyodik kontrolleri aksatmadan yapılmalıdır. Sonuçları da arşivlenerek müşteri portföylerine işlenmelidir. Takibi yapılan bu sonuçların gerektiğinde ilerideki bakım ve onarımlarında kullanmak üzere saklanır.

İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre

6331 sayılı iş kanunununa göre bu hizmeti veren tüm iş yerleri, yılda en az 1 defa mutlaka hidrolik pres periyodik kontrol ve fenni muayene yapmak zorundadırlar. Bu kanun maddesinin içeriği Avrupa birliği yönergelerine ve uygulama işlemlerine uyacak şekilde hazırlanmıştır.

Kanun maddesi doğrultusunda işletmemizin 35 yıllık deneyimi ve uzman kadrosu ile hidrolik pres periyodik kontrol ve muayenelerini profesyonel bir dokunuş ile gerçekleştirmekteyiz. Uzman mühendislerimizin işçiliği 0 müşteri memnuniyetini de getirmektedir.

Uygunluk Raporlarının Önemi

Yapılan kontroller ve muayene sonucunda var olan eksiklikler, hatalı çalışan parçalar mutlaka tespit edilir. Burada uygunluk raporlama işlevi önemlidir. Doğansoy ekibi olarak sahip olduğumuz otomasyon sistemleri ve güçlü veritabanları sayesinde eksiksiz raporlama işlevi sağlanmaktadır. Gerekli değişiklikler anında uygulamaya alınarak, sürecin akışı sağlanır. Hidrolik pres periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir