Hidrolik Transpalet Periyodik Kontrol

hidrolik transpalet periyodik kontrol

Hidrolik transpaletler ağır yükleri kolaylıkla kaldırıp indirebilme özelliğine sahip dar alan yada kısa mesafede faydalı transpaletlerdir. eğitimli kişiler tarafından yönetilen bu makineler, mekan olarak özellikle depolarda, fabrikalarda, sanayilerde yük kaldırmada hizmet vermektedir.

Görev olarak sürekli ağır malzemeler kaldırıp indiren ve hep hareket halinde olan ve bu sebepten dolayı aşınan, yıpranan hidrolik transpaletlerin parçalarının mutlaka bakıma ihtiyacı olmaktadır. Bu durum, hidrolik traspalet kullanan şahıs adına hem insan güvenliği hemde makinenin uzun ömürlü kullanımı açısından oldukça önemlidir. Bakım ve periyodik kontrolleri düzenli yapılmayan transpaletler, çok ciddi maddi ve manevi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle, forkliftlerin bakımı ve periyodik kontrolü hayati önem taşımaktadır.

Hidrolik transpalet periyodik kontrol yasal olarak da zorunlu hale getirilmiştir. Bir bakıma bu kontrollerin aksatılması durumunda maddi ve manevi zararların dışında büyük cezaları da beraberinde getiriyor. Bahsettiğimiz yasal yönetmeliğe göre, 20/06/2012 tarihli 6331 kanun gereğince, iş yerinde ve iş ekipmanlarının kullanımıyla ilgili sağlık ve güvenlik ile ilgili uyulması zorunlu şartlar belirtilmiş ve İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu kapsamına giren tüm iş yerleri için geçerliğinin altı çizilmiştir.

Periyodik Bakım Süreci

İş güvenliği yasasına göre; standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanlarının belirtilen ağırlığın 1.25 katını kaldırabilir, askıda tutabilir ve bunun gibi dayanıklılık özelliklerinin olması gerektiğine dair kararlar bulunur. Hidrolik transpalet periyodik kontrol makine mühendisleri, makine teknikeri, yüksek teknikerler, makine ve metal eğitimi mezunu teknik öğretmeler tarafından yapılır.

Yine aynı şekilde periyodik kontrollerde, tahribatsız bir şekilde muayene yöntemleri kullanılacak ise, TS EN ISO 9712 standartlarına göre eğitimin almış tekniker, mühendis ve teknik öğretmenler tarafından yapılır. Daha sonra bu kontrollerin tamamının olumlu yada olumsuz raporu çıkartılır. Tespit edilen eksiklikler, tehlike arz eden durumlar giderilmedikçe kullanım izni çıkmaz. Hidrolik transpalet periyodik kontrol yapan görevli kişilerin raporunda olumlu ya da olumsuz tüm durumlar kayda geçer. Bakımda ilk dikkat edilen husus ekipmanların kaldırma işlemine güvenli bir biçimde gerçekleşme durumudur. İş kazalarının önüne geçebilmek için, bu kontrollerin aksatılmaması özellikle vurgulanmış ve zorunlu kılınmıştır.