Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü

kaldırma araçları periyodik kontrol

Günümüz çağı makinelerin ve elektroniğin hüküm sürdüğü bir çağ. Artık insanlar eskisi gibi müstakil tuğladan evler yapmak yerine dev gökdelenler, büyük şantiye ve arena alanları, parklar, mega havalimanları ve daha pek çok insan gücünün yetmeyeceği ölçekte dev yapılar inşa etmekte. İşte bu mega yapı ve yerlerin inşasında insan gücü yerine dev makine güçlerinden faydalanılmaktadır. Pek çok büyük inşaat ve şantiye alanlarında vinç, kamyon, tır, asansör gibi kaldırma araçları kullanılmakta ve bu araçlar sayesinden insan bilek gücünün kaldırmak ve taşımakta zorlanacağı pek çok malzeme ve hafriyat kaldırılıp taşınabilmekte. Dev bloklar, betonlar, demirler bu sayede kaldırılmakta ve inşaat işlerini hızlandırmaktadır. Hal böyle olunca bu büyük araçlar için de kaldırma araçları periyodik kontrol düzenli olarak yapılması ve raporlanması gerekmektedir. Nitekim kaldırma araçlarında meydana gelebilecek hasar ve arızalar, sadece işletmenin maliyetine zarar vermeyecek aynı zamanda can kaybına da yol açacaktır.

Kaldırma Araçları Fenni Muayene Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok ihmal ve hata yüzünden kaldırma araçlarından meydana gelen kaza ve hasarlar, pek çok can ve mal kaybına neden olmaktadır. İşte bu yüzden yüklerin kaldırma ve taşımasında kullanılan iletme araçları periyodik kontrolü her yıl düzenli olarak yapılmakta ve kontrol sırasında çıkan tüm kusur ve hatalar ilgili birim ve bakanlığa rapor edilmektedir. Kaldırma araçları fenni muayenesi sırasında işinin ehli mühendis ve teknisyen personellerden oluşan ekip, ilgili şantiye ve alanları gezerek, iletme araçlarının kontrollerini, bakım raporlarını, mekanik sağlamlık ve garanti kontrollerini tek tek yapmakta ve elde ettiği tüm bulguları kaldırma araçları periyodik kontrol rapor formuna doldurmaktadır. Bu kontrol sırasında kanuna aykırılık teşkil edebilecek tüm kusur ve hatalar ilgili bakanlığa gönderildikten sonra işletme sahibinin bu kusur ve hataları gidermesi gerekmektedir.

İletme Araçları Periyodik Kontrolü Yapılmazsa Ne Olur?

Her yıl yüzlerce işçi ve çalışan, iletme araçları periyodik kontrolleri özenli ve titizlikle yapılmadığı / yaptırılmadığı için ortaya çıkan kaza ve hasarlarda canını yahut sağlığını kaybetmektedir. Bu üzücü vakaların tekrar yaşanmaması için İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği uyarınca kaldırma araçlarının periyodik kontrolleri mutlaka düzenli ve titizlikle yapılması gerekir. Aksi halde işlerde kullanılan kaldırma araçlarının mekaniğinde yahut elektronik sisteminde meydana gelebilecek hasarlar çok kötü sonuçlar doğurabilir. Kaldırma araçları periyodik kontrol işlemi hakkında daha detaylı bilgi almak için çekinmeden bize ulaşabilirsiniz.