Kanca Periyodik Kontrol

kanca periyodik kontrol

Kanca periyodik kontrol işlemi hakkında bilgi vermeden kanca nedir bundan bahsedelim. Kanca; ağır yükleri taşımak için çeşitli iş makinelerinin kaldıraç koluna bağlanan bir alettir. Kanca yapıldığı malzeme ve kalitesine bağlı olarak 20 ton ile 30 ton arasında yük kaldırabilir. Demir veya demir alaşımlardan yapılan kancalar uzun süreli kullanımlarda yıpranabilir. Kancalar belirli zaman sonra paslanabilir veya şekli bozulabilir bu sebepten ötürü kanca aletinin periyodik sürelerde bakıma tabi tutulması gereklidir.

Kanca Periyodik Kontrol Kimler Tarafından Yapılır?

Kanca periyodik kontrol kanca kontrol eğitimi almış eğitim almış mühendisler, teknik öğretmenler tarafından yapılabilir. Ayrıca teknikerler veya yüksek teknikerler tarafından kanca kontrolü uygulanabilir.

Kanca Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Kanca kontrolü yapılırken kancanın yapıldığı malzemenin metal yorgunluğuna uğrayıp uğramadığına bakılır. Ayrıca metal paslanmış mı kontrol edilir. Bunların yanı sıra kanca aletinin yapısının değişimi de kanca kontrol eden teknikerler tarafından kontrol edilen unsurlardan birisidir.

Kanca Periyodik Kontrol Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kanca aletinin periyodik kontrolü 2 senede bir yapılmalıdır. Bunun yanında eğer kanca aletine gözle görülür eğiklik varsa acilen kancanın kontrol edilmelidir. Aynı zamanda kanca aletinde incelme veya paslanma gibi durumlar görüldüğünde de kontrol işlemi uygulanmalıdır.

Kanca Hakkında Genel Bilgiler

Kanca aleti iş makinelerine çeşitli yöntemlerle bağlanarak ağır yüklerin taşınmasında yardımcı olur. Kanca aleti yardımı ile iş makinelerinden ağır paletlere kadar çok çeşitli yükler kaldırılabilir. Bu sayede iş gücünden ve yakıttan tasarruf edilmiş olunur. Kanca aleti ile 20 tondan 40 tona kadar ağırlıktaki yükler taşınabilir. Böylece yük taşıma işlemi kolaylaştırılmış olur. Kancalar yük taşıma işlemini basit olarak kaldıraç mantığında yaparlar. Amaçları yüksekte olan yükü aşağı indirmek veya aşağıdaki yükü yukarı taşımaktır. Genel olarak lojistik sektöründe istifleme yapılırken kullanılırlar. Kancalar sayesinde insan gücünden ve paradan tasarruf sağlanır. Kancalar yük taşıma ve yerleştirme işinin önemli parçalarından biridir. Bu sebeple periyodik bakımları aksatılmamalıdır. Kancalarda oluşan hasarlar can ve mal kaybına neden olabilir. Kancalar paslanırsa veya yapısı değişirse yük taşıma esnasında kırılabilir. Bu da istenmeyen olumsuz durumlara sebep olur. İstenmeyen durumlar yaşanmaması için kanca aletinin periyodik bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Kanca periyodik kontrol işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.