Katı Yakıtlı Kazan Periyodik Kontrol

Katı yakıtlı kazan odun, kömür gibi katı yakıtlarla çalışan yüksek sıcaklıklı kazanlardır. Katı yakıtlı kazanlar diğer kazan çeşitlerine göre daha çok tercih edilir. Katı yakıtlı kazanların tercih edilmesindeki en büyük sebep yakıt olarak kullanılan odun, kömür kok kömürü gibi materyallerin kolayca bulunabilmesidir. Katı yakıtlı kazanlar genellikle doğalgaz yakıtının az olduğu veya bulunmadığı yerlerde kullanılır. Katı yakıtlı kazanlar verimli ve hızlı bir ısıtma gerçekleştirir. Katı yakıtlı kazanlarla yüksek enerji tasarrufu yapılabilir. Ayrıca katı yakıtlı kazanların kullanımı ve bakımı oldukça kolaydır. Katı yakıtlı kazanların kanun olarak periyodik sürelerde bakımının yapılması zorunludur.

 Katı Yakıtlı Kazan Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

İş ekipmanları kullanımı yönetmeliğine göre katı yakıtlı kazanların belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve bakımının yapılması zorunludur. Katı yakıtlı kazanların periyodik kontrolü çeşitli firmalar tarafından yapılmaktadır. Firmalar kazanın bulunduğu yere gelerek kazanın çalışmasını kontrol ederler. Duruma uygun bir şekilde bir rapor hazırlayarak bu raporu katı yakıtlı kazan sahibine veya işletme sahibine teslim ederler. Daha sonra katı yakıtlı kazan sahibi ve işletme yöneticisi kazanın belirtilen aksaklıklarını giderir. Uzmanlar tekrar çağırılır. Aksaklıkların giderildiğini onaylar. Böylece katı yakıtlı kazanın bakımı ve kontrolleri yapılmış olur.

 Katı Yakıtlı Kazan Avantajları Nelerdir?

Katı yakıtlı kazan yakıt olarak kullanılan odun, kok kömürü gibi maddelerin kolay bulunması ile oldukça avantajlıdır. Ayrıca bu yakıtlar ekonomik olduğu için oldukça tasarruflu bir kazan tipidir. Odun, kömür gibi yakıtlar enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca katı yakıtlı kazan oldukça güvenlidir. Katı yakıtlı kazanın bakımı ve temizliği kolaydır.

 Katı Yakıtlı Kazan Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Katı yakıtlı kazan kullanırken kazanın periyodik bakımları aksatılmamalıdır. Kazan kullanılırken termometre ve barometrede okunan değerler sürekli kontrol edilmelidir. Eğer normalden düşük veya yüksek bir değer varsa kazan acilen söndürülmelidir. Kazanın ısının doksan derecenin üstüne çıkmaması gereklidir. Eğer kazan doksan derecenin üstüne çıkmaya başladıysa acilen kazanı külleyerek söndürmeye çalışınız. Kazanın ısısı elli derecen fazla ise kazanı soğutmak için su kullanmayınız. Su ısınan kazanın anında büzülmesine neden olarak hasara neden açabilir. Kazanda yanan odun, kömür gibi katı yakıtı söndürmek için su kullanmayınız. Bunu yerine yanan kömürün üstüne kül atarak sönmesini sağlayınız. Kazanın düzenli olarak alev-duman borularını temizleyiniz. Bu alev duman bacalarını temizlerken maske kullanınız. Eğer katı yakıtlı kazanınız fanlı ise fanı kapatmadan kazanın kapağını açmayınız. Eğer kullanacağınız katı yakıt ıslandıysa bu katı yakıtı kullanmayınız. Islanmış katı yakıt kullanmak kazanın yanması sırasında metan gazı oluşmasına neden olur. Metan gazı da patlayıcı bir gaz olduğu için kazanın altında birikerek patlamaya sebep olabilir. Islak yakıtları kullanmak kazan kontrol odasında çalışanlara ve işletmede bulunan diğer insanlara zarar verebilir. Katı yakıtlı kazanınızın bakımlarını aksatmamanız gerekir.