Kondansatör

kondansatör

Kondansatörler, elektrik yükünü oldukça kısa süreli depolayan devre elemanlarıdır. Depolanan bu elektrik yükü ihtiyaç olduğunda tekrar kullanılabilir. Kondansatörlerin pek çok amaçla kullanıldığını görmekteyiz fakat yaygın olarak 4 farklı amaç için kullanılırlar:

  • Elektriği Yedeklemek,
  • Doğrultucu Operasyonlarında,
  • Filtre işlemlerinde,
  • Kompanzasyon Operasyonlarında.

Kondansatörün aktif kullanılan sembolü “C” kapasite birimi Farad’dır (F). Kondansatörler sistemikk olarak iki ilintili iletken levha arasına konulmuş bir yalıtkandan oluşur. İletken levhalar arasında yer alan maddeye elektriği geçirmeyen anlamında dielektrik adı verilir. Pek çok yerde kullanılan kondansatörlerde dielektrik madde olarak; mika, polyester, kâğıt, metal kâğıt, seramik, vb. maddeler ile de kullanılabilir.

Kondansatör Çeşitleri Nelerdir?

Trimmer Kondansatörler: Kapasite değerinin ayarlanması amacıyla kullanılan milin bir vida şeklinde üretilmiş halidir. Tornavida desteği ile istenilen kapasite ölçüm değeri ayarlanır. Değişken kondansatöre kıyasla biraz daha düşük değer aralıklarında çalışırlar.

Polimer Kondansatörler: Elektrolit kondansatörlerde kullanılan sıvı ya da farklı tip jel elektrolit yerine katı polimer elektrolit kullanılır. Bu yöntem sayesinde elektrolitlerin kuruma sorunu da ortadan kalkmış olur. Pek çok durumda polimer kondansatörler, maksimum voltaj seviyesi aşılmadığı sürece doğrudan direkt olarak elektrolit kondansatörlerin yerine kullanılabilir. Günümüzde elektrolit kondansatörlere göre daha uzun ömür, en iyi stabilite, yüksek maksimum çalışma sıcaklığı, düşük eşdeğer seri direnç ve yüksek güvenilirliğe sahiptir.

Mika Kondansatörler: Mika doğal olarak mineraller grubudur. Gümüş mika kondansatörlerde dielektrik madde olarak aktif mika kullanılmaktadır. Bu kondansatörler diğerlerine kıyasla nispeten küçük, değerli, güvenilir ve istikrarlıdır. Sistemde oldukça düşük kayıplı kondansatörlerdir. Yüksek frekanslarda kullanılır ve değerleri farklılık göstermez.

Film Kondansatörler: Dielektrik malzeme olarak plastik film yapısı kullanılmaktadır. Pek çok uygulamada daha düşük maliyet, düşük endüktans ve stabil çalışma sisteminden dolayı tercih edilmektedir. Pek çok türde film kondansatör üretilmektedir: metal film, polyester film, polipropilen film, PTFE film ve polistrin film. Günümüzde aktif olarak PTFE film yapısına sahip kondansatörler yüksek sıcaklık direncine sahip olduğundan, havacılık ve askeri alanlarda sıkça kullanılırken, metal polyester film kondansatörler uzun süre stabilite ortamı gerektiren uygulamalarda kullanılır.

Seramik Kondansatörler: Sabit değere sahip kondansatörlerdir. Modern ve gelişmiş elektronik devrelerin birçoğunda seramik kondansatör kullanılmaktadır. Sistemin kapasite aralığı düşüktür, kutupsuz kondansatörlerdir. Daha yüksek frekans cevabına ve düşük parazit etkisine sahiptir. Sistemdeki rezonans devrelerinde yüksek stabilite ve düşük kayıplar sağlar. Bunun yanı sıra By-Pass, tampon ve kuplaj uygulamalarında oldukça faydalı ve yüksek verim sağlar.

Elektrolit Kondansatörler: Sistem kapasitesini artırmak için elektrolit kullanılmaktadır. Elektrolit, sıvı ya da farklı jel olarak yüksek iyon atomu içerir. Elektrolit kondansatörlerin çoğu kutup sahibidir. Bu kondansatörlerin yüksek ve güçlü kapasiteye sahip olması bir avantaj iken bazı noktalarda dezavantajı da olmaktadır. Aşırı yüksek sızıntı akımı, tolerans değerleri ve eşdeğer seri direnç değerleri kondansatörün ömrünü kısaltmaktadır.

Kondansatör Nasıl Bağlanır?

Günümüzde pek çok sistem ve devrede gördüğümüz kondansatör bağlanırken, devreye 1 adet seri diyot eklenir ve ardından diyottan sonra 2200uf veya daha büyük kapasiteli bir kondansatör eklenerek hazırlanır. Elbette bu noktada paralel bağlı kutuplara dikkat edilmesi gerekir.