Makaslı Platform Periyodik Kontrol

makaslı platform periyodik kontrol

Makaslı platform periyodik kontrol işlemini anlatmadan önce makaslı platform nedir bundan bahsedelim. Makaslı platformlar elle çekilebilen kaldırma araçlarıdır. Tekerlekleri sayesinde istenilen yere rahatlıkla taşınabilmektedir. Makaslı platformlarda hem üst hem de alt kısımda bulunan kumanda ile kontrol sağlanmaktadır. Hidrolik sistemle çalışan bu kaldırma araçlarında denge sağlanabilmesi için denge ayakları bulunmaktadır.

Makaslı Platform Kullanım Alanları

Makaslı platformlar inşaat sektöründe, tadilat tamirat işlerinde, temizlik ve montaj işlerinde kullanılmaktadır. Makaslı platformlar oldukça pahalı makinelerdir. Makaslı platform iç dış mekan kullanımına uygundur. Elektrikli, benzinli, dizel seçenekleri bulunmaktadır. Dünya üzerinde sıkça kullanılan makaslı platformlar Türkiye’de de çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Makaslı Platformların Periyodik Kontrolü Zorunlu Mu?

Makaslı platform periyodik kontrol 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği denetlenmesi gerekmektedir. İlgili kanunun çıkarılan iş araçları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinin kaldırma iletme ekipmanları maddelerine dahildir. Bu yönetmelikte belirtilen hükümler gereği de makaslı platformun bakım ve periyodik kontrolleri yapılması gerekmektedir.

Makaslı Platformların Periyodik Kontrolü Yapılmasının Amacı Nedir?

Türkiye’de her yıl binlerce işçi iş kazaları yaşamaktadır. Bu kazalar sonucunda maalesef bir çok işçi hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Makaslı platformların periyodik kontrolü yapılmasının amacı iş yerinde iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden meydana gelecek risklerin önüne geçmektir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu da bu konuda uyulması gerekli asgari şartları belirlemektir. Makaslı platformların periyodik kontrolü 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren tüm iş yerlerini kapsamaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Avrupa Birliği Direktifine paralel olarak hazırlanmıştır. İşçilerin sağlığı ve çalışma ortamlarının güvenliği açısından alınması gereken tedbirleri içeren kanun ile dünya çapındaki standartlar yakalanmaya çalışılmaktadır.

Periyodik Kontrol Fenni Muayene Raporu İçin Bizimle İrtibata Geçin

Makaslı platformlarının periyodik kontrolü için Doğansoy Elektrik olarak her konuda yardımcı olmaktayız. 35 yıl önce İstanbul Bayrampaşa’da kurulan Doğansoy Elektrik olarak tüm tecrübemizle sizlerin yanındayız. Maddiyattan önce müşteri memnuniyetini prensibi ile çalışan şirketimiz 10 binden fazla müşteriye hitap etmektedir. Bu büyük müşteri kitlesi yıllardan beri gelen müşteri öncelikli çalışma anlayışımızın ve alanında uzmanlaşan ekibimize duyulan güvenin bir göstergesidir. Makaslı platform periyodik kontrol işlemi için zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin.