Manlift Periyodik Kontrol

Manlift periyodik kontrol işlemi hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Manlift yüksek alanlara ulaşımı sağlayan bir araçtır. Genellikle tadilat, tamirat ve inşaat işlerinde yüksek katlara ulaşımı sağlamak ve bazı malzemeleri kaldırmak için kullanılır. Hem taşıyıcı hem de kaldırıcı kuvveti olan bir araçtır. kullanılan bir kaldırma aracıdır. Manlift araçların tamamı hidrolik sistemle çalışır. Bu sisteme ilave olarak aracın mekaniklerinde elektrik sistemleri bulunur. 25 metreye kadar çıkabilen kuvvete sahip manlift çeşitleri bulunmaktadır.

Manlift araçlar inşaat gibi alanlarda kullanıldığı için iş güvenliği yönetmeliklerine göre çalıştırılması gerekir. Özellikle bu yönetmelikler içerisinde manlift periyodik kontrol raporları çok önemlidir. Periyodik kontroller sayesinde araçta herhangi bir sorun ya da aksaklık durumu varsa kolaylıkla tespit edilir. Özellikle ilerleyen süreçte can ve mal kaybını önlemek için manlift periyodik kontrol ve bakımlar büyük önem taşır.

Manlift Araçları Periyodik Kontrol Zamanları

Manlift araçlarda periyodik kontrol ve bakımlar yılda 1 kez yapılmalıdır. Bu bakımlar esnasında aracın herhangi bir sıkıntısı varsa acil şekilde onarılmaya çalışılmalıdır. Araca yönelik yapılan bakım ve kontroller kesinlikle işin uzmanları tarafından not edilmeli ve raporlanmalıdır. Bu raporlama fenni muayene ve kontrol sırasında yetkili kişilere verilmelidir. Manlift araçlarla hem can hem de mal güvenliğini büyük ölçüde etkileyecek işler yapmaktadır. Bu nedenle, aracın periyodik bakımları kesinlikle aksatılmaması gereken bir öneme sahiptir. Manlift muayene ve periyodik bakımları yönetmelikte belirtilen hususlara göre yapılması gerekir. Aksi halde tutulan raporlar geçersiz sayılacaktır.

İş Güvenliği Yönetmeliğinde Manlift Araçlar

İş güvenliği yönetmeliğinin manlift araçlar için amacı iş yerinde iş araçlarının doğru kullanımı sağlamak ve sağlık açısından uyulması gerekli asgari şartları belirlemektir. 2012 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile beraber manlift araçlar için de bazı hususlar getirilmiştir. Yönetmelik kapsamında özellikle kaldırma işlevi gören araçlar için şu husular belirlenmiştir;

  •  Kaldırma görevi gören araçlar belirtilen yükün en az 1.25 aktını kaldırabilmeli ve mekanizmasında doğru şekilde çalışan yük frenleri bulunmalıdır.
  •  Kaldırma görevi gören araçların muayene ve bakımları kesinlikle işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Kişinin bu kontrolü yapması için uzmanlık belgesi olmalıdır.
  •  TS EN ISO 9712 standardına göre eğitim almış kişiler denetleme ve kontrol işlerinden sorumlu olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir