Sahne Platformu Periyodik Kontrol

Sahne platformları, konser gibi etkinliklerde kullanılan çelik konstrüksiyondan yapılmış ve çok büyük ağırlıkları dahi kaldırabilecek bir yapıda dizayn edilmiş alanlara verilen isimdir. Sahne platformu üzerine yüklenecek olan ağırlık nedeniyle sağlam montajı yapılması gereken, fenni muayeneleri ve periyodik bakımının doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması gereken alanlardır.

 Sahne Platformu Fenni Muayene İşlemleri

Sahne platformları, dikkatsiz bir şekilde monte edilirse ciddi sorunların ortaya çıkabileceği alanlardır. Özellikle etkinlik için kullanıldığında büyük bir kitleyi tehlike altına sokabilmektedir. Bu nedenle de sahne platformları kurulmadan önce fenni muayene işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Sahne platformlarının fenni muayene işlemleri ise başlıca şu şekilde yapılmaktadır;
  •  - Sahne platformunun kurulacağı alanın tespit edilmesi ve en uygun yere monte edilmesi.
  •  - Sahne platformunu birbirine bağlayan çelik konstrüksiyonların sağlam ve teknik yönetmeliklere uygun olarak yerleştirilmiş olması.
  •  - Kaldırabileceği ağırlığın tespit edilmesi.
  •  - Montaj işlemlerinin doğru ve teknik anlamda tamamen uygun olarak yapılması.

 Sahne Platformu Periyodik Kontrol

Sahne platformları, muayene işlemlerinin yanı sıra periyodik kontrollerinin de belirlenen aralıklarla yapılması zorunlu olan alanlardır. İş sağlığı ve güvenliği açısından ve devlet tarafından çıkarılan kanunlarla zorunlu hale getirilen periyodik bakımlar alanın kullanım sıklığı ve teknik özelliklerine göre değişmektedir. Periyodik bakımın önemi ise, fenni muayene işlemleri sırasında rapora yansıtılan teknik unsurlar ve değerler üzerinde bir değişim olup olmadığının tespitinin yapılması için zorunlu bir ihtitaç olmasıdır. Öte yandan sahne platformlarının teknik anlamda ve montaj - bağlantı noktasında da sağlamlığını koruması, herhangi tehlike arz edecek bir durumda olmaması da periyodik bakımın önemini daha da ön plana çıkaran unsur olarak dikkat çekmektedir.

 Periyodik Bakım ve Fenni Muayene İşlemi Zorunlu mudur?

Sahne platformları kullanımı itibari ile geniş kitlelere hitap ettiği için fenni kontrol ve periyodik bakım işlemleri zorunludur. Bu işlemlerin raporlar ve dokümanlarla da kayıt altına alınması gerekmektedir. Tekniker ve mühendislerin kanun ve yönetmeliklere göre hazırlayacakları rapor ve tutanaklar kayıtlara geçmesi gerekmektedir. Bu kayıtlar eksiksiz ve teknik anlamda yeterli olmaması durumunda platform kullanılamayacağı gibi kanunlara dayanılarak cezai yaptırımlarda uygulanabilmektedir.