SANAYİ SİCİL BELGESİ VE KAPASİTE RAPORU

Bu yazı kapsamında Sanayi sicil belgesi almadan önce kapasite raporu çıkarttırmalı mıyım? Kapasite raporu ne işe yarar? gibi sorulara cevap aranmaktadır. Öncelikle sanayi sicil belgesi nedir sorusunun tanımına değinmek istiyoruz. Sanayi Bakanlığına bağlı olan Sanayi ve Ticaret İl müdürlükleri aracılığı ile, sanayi üzerine faaliyet gösteren ve seri halde tamirat yapan işletmelere, elektrik enerjisi veya diğer enerji üreten santrallere, büyük inşaat firmalarına verilen belgeye, sanayi sicil belgesi denir. İşletme faaliyet göstermeye başladıktan itibaren en fazla iki ay içinde bu belge alınmalıdır.

Sanayi Sicil Belgesi Tanımı Nedir?

Sanayi sicil belgesine başvurmadan önce kapasite raporu almak sizin yararınıza olacaktır. Kapasite raporu nedir? Sorusunun cevabını ise bu başlıkta sizlerle buluşturuyoruz. Herhangi bir firmanın ellerindeki iş gücü imkanı ile sene içerisinde gerçekleştirdikleri üretim kapasitelerinin bilimsel bir biçimde belirlenmesi sonucu düzenlenen belgeye kapasite raporu denilmektedir. Kısa tabiriyle işletmenin karnesi olarak da adlandırılan kapasite raporunun geçerlilik süresi 2 yıldır. Kapasite raporu nedir? Konusuyla bağlantılı olan sanayi sicil belgesi başvuru işlemleri için işletmelere özel, kullanım kılavuzları yayınlanmaktadır. Bu kılavuzların sizleri yönlendirdiği şekilde başvuruyu yapmanız önemlidir. Üretim yapan bir firmaysanız şayet sanayi sicil belgesi almak zorundasınızdır. Sanayi sicil belgesi almadan önce de kapasite raporunu çıkartmanız gereklidir. Sanayi sicil belgesi alırken sanayi sicil belgesi formunu doldurmanız gerekmektedir. Sanayi sicil belgesi için başvuru esnasında eğer kaişletmenize kira ödüyorsanız sözleşmenizi ve işletmenize ait kullandığınız makinalar da kiralık ise buna dair en az 1 yıllık kira sözleşmenizi başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Sanayi sicil belgesi ücreti için ise belli bir fiyat yoktur. Kapasite raporunun sermaye aralığına göre belirlediği bir fiyat tablosu vardır, doğal olarak kapasite raporu ücreti ödeyerek sahip olacağınız raporla beraber sanayi sicil belgesi çıkarttığınız için bu ücret ikisini de ilgilendirmektedir. Yani özetle; Kapasite Raporu olmadan Sanayi Sicil Belgesi çıkartılamaz.

Kapasite Raporu Ücreti

Kapasite raporu ücreti işletmede çalışan sayısına göre değişiklik arz etmektedir. 1 ve 9 arasında işçinin olması (9 dahil) halinde; Kapasite Raporu İstanbul Ticaret Odası tarafından çıkartılır. 10 ve üzeri çalışan sayısı mevcutsa Kapasite Raporu İstanbul Sanayi Odası tarafından çıkartılır. Dolayısıyla işçi sayısının önemi ödenecek harçlar ve başvurulacak odalar açısından önem kazanmaktadır. İstanbul Sanayi Odası 2019 yılı için ödenecek harçları sermaye aralığına göre belirlenmiştir. İstanbul Sanayi Odası’nın öngördüğü güncel kapasite raporu ücreti aşağıdaki gibidir;
 • 99.999’a kadar olanlar için    1.150,00 TL
 • 100.000 – 999.999                1.650,00 TL
 • 1.000.000 – 4. 999.999        2. 150,00 TL
 • 5. 000. 0000 ve üzeri            2.650,00 TL

Kapasite Raporunun Faydaları

Kapasite raporunun işletmelere sağladığı bazı faydalar vardır. Kapasite raporu edindikten hemen peşi sıra sanayi sicil belgesi alırsanız bu belgeye özel tanınan ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Kapasite raporunun faydaları arasında en önemlisi elektrik faturalarında maliyetin düşmesi yani sanayi abonesi tarifesinden faydalanarak %20 ile %25 arası elektrik indiriminden yararlanılmasıdır. Bu indirimden faydalanabilmek için sanayi sicil belgesi ve kapasite raporunun temin edilmesi gerekmektedir. Bahsi geçen sanayi belgesinin sağladığı diğer faydalar şu şekildedir;
 • İhraç kaydıyla mal teslimlerinde KDV Tecil – Terkin uygulamasından yararlanırlar.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının bu belgeye sağladığı özel imkanlardan faydalanırlar.
 • Devlet tarafından sağlanan özel indirimlerden faydalanabilirler.
 • İş imkanı oluşturur.
 • Eximbank kredilerinden yararlanabilirler.
Kapasite raporu çıkardıysanız sanayi sicil belgesi de çıkartabilirsiniz. Sanayi sicil belgesinin alınması 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereğince zorunluluktur. Ayrıca Devlet tarafından sağlanan elektrik tarifesi özel indiriminden faydalanmak için sanayi sicil belgesini bağlı bulunduğunuz elektrik idaresine dilekçe ile birlikte göstermeniz gerekir. Sanayi sicil belgesi elektrik indirimi TEDAŞ tarafından kontrol edilmektedir. Büyük şirketler için yaklaşık %20 civarında uygulanan bu indirim oldukça önem arz etmektedir. Eğer birden fazla işletmeye sahipseniz sanayi sicil belgesi elektrik indirimi için her bir işletmenizin ayrı ayrı kapasite raporunu ve sanayi sicil belgesini almanız gerekmektedir. Sanayi sicil belgesi almak için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir:
 • Dilekçe hazırlanmalı
 • İşletmenizin bağlı olduğu odadan ‘’Aslı Gibidir’’ onaylı kapasite raporu
 • Sanayi sicil beyannamesi
 • Yıllık işletme cetveli
 • İşletmenin kuruluşuna ait Ticaret Sicil Gazetesi
 • Unvan değişikliği var ise unvan değişikliğini gösterir Ticaret Sicil Belgesi
 • İşletmenizde kullandığınız teçhizat ve makineler kiralık ise en az bir yıllık kira sözleşmenin aslı veya fotokopisi
 • İşletmede yetkili kişinin imza sirküleri ya da asıl imza beyannamesi örneği
 • Yetki belgesi

İşetmelerin Sahip Olduğu SSK’lı İşçi Sayısının Önemi

 • 1-9 SSK’lı işçi (9 dahil) çalıştıran işletmeler için Kapasite Raporu İstanbul Ticaret Odası’ndan çıkarılmaktadır. 2019 Güncel harç bedeli 750 TL’dir. Bu rakamın 450 TL’si T.O.B.B.’ye 300 TL’si exper ücreti için İstanbul Ticaret Odası’na yatırılmaktadır.
 • 10 SSK’lı ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için Kapasite Raporu İstanbul Sanayi Odası’ndan çıkarılmaktadır. Ödenecek harçlar işletmelerin sahip olduğu sermaye bedelleri (yukarıda yazıldığı üzere) doğrultusunda belirlenmektedir. Buna ek olarak 450 TL T.O.B.B. ücreti istenmektedir.

DoğanSoy Elektrik olarak biz ne yapıyoruz ?

 1. Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesi’ni işletmenizin bağlı olduğu odadan sizin yerinize çıkarıyoruz.
 2. Elektrik idaresine işletiyoruz. Böylece faturanızın ticari tarifeden sanayi abonesi tarifesine geçişini sağlıyoruz. Elektrik idaresine işlettiğimiz tarihten itibaren 1 ay sonra ise %20 elektrik indirimi başlamış oluyor.
 3. Sanayi Sicil Belgesi’nin 2 yıllık geçerlilik süresini titizlikle takip ediyoruz. Sanayi Sicil Belgesi vize tarihi gelmeden sizleri bilgilendirdiğimiz için elektrik indirimi kullanımına devam etmenizi sağlıyoruz.
Kimler Sanayi Sicil Belgesi elektrik indirimi uygulamasından faydalanabilir?
 • Elektrik faturasının müşteri grubu kısmında ticarethane yazan ve işletmesinde üretim/imalat olan herkes Sanayi Sicil Belgesi elektrik indirimi uygulamasından faydalanabilir.
 • Çalışma konularımızda ücretsiz danışmanlık ve tespit yaptığımız için bizleri arayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz mail adresimize güncel elektrik faturanızı gönderin, biz sizi arayalım ve elektrik indirimi kullanıp kullanamayacağınızı söyleyelim.