Tavan Vinç Periyodik Kontrol

tavan vinç periyodik kontrol

Tavan vinç periyodik kontrol hakkında tüm detayları burada bulabilirsiniz. Raylı sistemleri çelik konstrüksiyondan yapılmış olan ve ileri geri - yukarı aşağı olarak dört harekette sabitlenmiş yük kaldırma işlemi için kullanılan inşaat ekipmanlara tavan vinç denilmektedir. Tavan vinçler, inşaat alanında kullanıldığı gibi fabrika ve benzeri depo gibi yerlerde de kullanılabilmektedir. Görevi, diğer makinelerin kaldıramayacağı ve insan gücü ile hareket ettirilmesi mümkün olmayan mal ve benzeri şeyleri bir yerden bir yere taşıma veya kaldırmaktır. Manyetik ve diskli fren sistemine sahip olan tavan vinçlerinin fenni kontrol ve periyodik bakımlarının yapılması da hem iş sağlığı açısından hem yasalarla zorunlu hale getirilmiştir.

Tavan Vinç Muayene İşlemleri

Tavan vinçler, monte edilmeden önce bir dizi muayene işleminden geçirilmektedir. Bu muayene işleminin amacı vincin doğru ve teknik bakımdan yeterli bir şekilde çalışıp çalışmadığını denetmektedir. Tavan vinçleri yapılan muayene işlemlerinin ardından çalışmasına uygun rapor ve kontrol tutanaklarının eksiksiz şekilde tamamlanmasının ardından kullanılabilmektedir. Vinçlerin muayeneleri esnasında mühendis ve teknikler;

  • Tavan vinç sistem ve mekanizmasının monte edildiği alanın uygunluğunu,
  •  Vinçlerin yeterli miktarda ağırlık kaldırmaya uygun olup olmadığını,
  •  Vinçlerin hareket kabiliyetlerinin yeterli olup olmadığını,
  •  Vinçlerin bağlı bulunduğu elektrik tesisatlarının uygunluk durumunu,
  •  Vinçlerin sağlıklı bir çalışma ortamına el verişli olup olmadığını ve insan hayatını tehlike edecek nitelikte olup olmadığını,
kontrol etmektedir. Tüm bu tavan vinç periyodik kontrol işlemlerinin ardından hazırlanan tutanak ve raporlar doğrultusunda işletmeye vincin kullanım izni verilmektedir. Bu kontroller yapılmadığı takdirde ciddi can ve mal kayıplarının yanı sıra devlet tarafından kanun ve yönetim kapsamında cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Tavan Vinç Periyodik Kontrol

Tavan vinç periyodik kontrol nedir? Tavan vinçler muayenelerin yanı sıra belirli sıklıklarla periyodik kontrol işlemlerine de tabii tutulmaktadır. Bu periyodik kontrol işlemleri de iş sağlığı ve güvenliği açısından zorunludur. Devlet tarafından da çıkarılan yasalarla tavan vinç gibi endüstriyel ve inşaat alanında kullanılan ekipmanların periyodik kontrollerini zorunlu hale getirilmiştir. Yine mühendis ve teknikerlerin yaptığı periyodik kontrollerde tavan vinçin kullanılmasında herhangi bir kusur veya aksaklık olmadığı tespit edilerek kayıtlara geçirilmektedir. Periyodik kontrol yapılmadan tavan vincin kullanılması mümkün olmamakla birlikte cezai yaptırımları da bulunmaktadır. Tavan vinç periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi edinmek için şimdi bize ulaşın.