yangin sprinkleri periyodik kontrol

Yangın tesisatı, kapalı alanları yangın sırasında korumak için tasarlanan yüksek basınçlı özel su tesisatlarıdır. Yangın tesisatları yönetmeliklere göre belirlenen kamu alanları, okullar, kışlalar, sinema salonları, ofis alanları gibi belirli sayıdaki kişinin toplandığı / toplanabileceği veya devlet tarafından riskli görülen alanlarda yönetmeliklerle zorunlu tutulmaktadır.

Yangın tesisatı, normal su tesisatından faklı bir hat ile beslenmelidir. Olası yangına etkili müdahalede bulunabilmek için yangın tesisatı normal sıhhi tesisattan ayrı olarak tasarlanmalıdır. Yangın hattının basıncı, normal sıhhi tesisatın basıncından çok daha yüksektir. Evlerdeki sıhhi tesisatın basıncı 6 bar mertebesinde iken yangın tesisatının basıncı 25 bar mertebesindedir.

Sprinkler Tasarımı ve Çalışma Prensibi

Sprinkler, yangından otomatik korunma hususunda ilk önlem olarak konumlandırılır. Sprinkler belirli bir sıcaklığa ulaştığında açılan bir vana olarak tanımlanabilir. Doğrudan yangın sistemlerine bağlanan sprinkler, açıldığı anda basınçlı suyu çevresine yayarak yangını önlemeyi amaçlar.

Sprinklerler, tavana olduğu gibi duvara veya tabana da bağlanabilir. Sprinklerin içerisinde bir adet saptırıcı ve bir adet sıvı tüp bulunur. Sıvı tüp, yangın olmadığı durumlarda vanayı kapalı tutar. Yangın dolayısı ile sıcaklık arttığında ise tüpün içerisindeki sıvı genleşerek cam kırılır ve vananın yolu açılarak su saptırıcı yardımı ile odaya dağılır. Bu sayede sprinkler, yangına ilk müdahaleyi sağlar.

Sprinkler Periyodik Kontrolü

Sprinklerler diğer yangın sistemleri gibi periyodik kontrol ‘den geçirilmelidir. Sprinklerlerin belirli açma sıcaklığını muhafaza edeceğini ve yangın sırasında doğru zamanda açacağını garanti etmek için yetkili ve uzman kişilerce fenni muayene uygulanması yangın sisteminin doğru çalıştığını garanti altına almak için önemlidir.

Sprinklerlerin muayenesi yetkili kişilerce periyodik olarak yapılmalıdır. Periyodik kontroller yangın hattının basıncını, sprinklerlerin uygun monte edildiğini ve kullanıldığını, doğru sıcaklıkta sprinklerin açılıp açılmayacağını denetleyecektir. Periyodik kontrollerden geçirilmiş bir sprinkler sistemi yangına doğru zamanda etkili şekilde müdahale edecektir.

Yangın sistemindeki hasarlı, ömrünü tamamlamış veya yangın sırasında olsun dış etkenle olsun patlamış sprinklerler kör tapa ile kapatılmamalı; derhal yetkili kişiler tarafından değiştirilmelidir. Binaların yönetmeliklere uygun olarak korunması için sprinklerlerin uygun seçimi ve montajı gibi periyodik kontrollerinin zamanında yapılması da önem arz eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir