yukleyici loader periyodik kontrol

İş makineleri günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu makinelere belli aralıklarda periyodik kontrol sağlanması zorunludur. Bu sayede makinelerin çok daha sağlıklı ve güvenli şekilde çalışmalarına yardım edilir. En sık kullanılan iş makinelerinden biri olan Yükleyici Loader için de periyodik kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Yükleyici Loader Periyodik Kontrollerinin Gerekliliği

Yükleyici Loader olarak adlandırılan makine halk arasında “Kepçe” şeklinde tanımlanmaktadır. Ağır bir iş makinesi olan yükleyici loader, çağımızda birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle moloz, torak gibi maddelerin araçlara yüklenmesini sağlar. Bu makinelerde oluşacak ufak bir arıza, ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Dolayısıyla fenni muayene olarak bilinen profesyonel kontrol, bu makineler için zorunludur.

Sağlanan fenni muayene aracı tüm sistemleriyle incelemeyi gerektirir. Aracın çalışmasını sağlayan sistemlerin herhangi birinde meydana gelen kusurlar tespit edilir. Böylelikle herhangi bir kazaya sebebiyet vermeden erken müdahale sağlanır. Bu açılardan değerlendirildiğinde yükleyici loader araçlarında periyodik kontrol, hayati öneme sahiptir.

Yükleyici Loader Periyodik Kontrol Süresi Ve Raporu

Yükleyici loader araçları, sürekli olarak kullanımdadır. Cihazların sağlıklı biçimde çalışıyor olması, performansını yakından ilgilendirmektedir. Araçlardan yüksek verim alabilmek adına tüm aksamlarının hatasız çalışıyor olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Buradan hareketle yükleyici loader türü makinelerin en az yılda bir kez gereken kontrollerden geçirilmesi önerilmektedir.

Bu bir öneri olmanın ötesinde yönetmeliklerle belirlenen bir zorunluluktur. Muayenesi yapılmamış araçların kullanılması büyük bir risktir. Yapılan periyodik kontrol sonrasında bir rapor hazırlanması gerekmektedir. Rapor, aracın eksik veya arızalı bulunan yanları varsa bunlar açıkça belirtir. Raporda belirtilen eksikliklerin giderilmesi elzemdir.

Yükleyici Loader Periyodik Kontrolleri Kimler Tarafından Yapılabilir?

Söz konusu kontroller, ancak konu hakkında yetki verilen kurum ve kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Kontrolleri bu alanda deneyim sahibi ekipler gerçekleştirmektedir. Yükleyiciler hakkında 6331 Sayılı İş Güvenliği Kanununda belirtilen maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerde kontrollerin ancak yetki sahibi kimseler tarafından yapılabileceği açıkça belirtilmiştir.

Firmamız tarafından sağlanan yükleyici loader periyodik kontrolleri, uzman bir ekip ile gerçekleştirilmektedir. İş güvenliğini hedefleyen bu kontroller sonrasında araçların gerçek durumunu yansıtan raporlar özenle hazırlanmaktadır. Yükleyicilerin sağlıklı kullanımı ve uzun ömürlü olabilmesi adına periyodik kontrollerimiz sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir