beton pompasi periyodik kontrol

Beton pompası periyodik kontrol hakkında bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz. İnşaatlar için vazgeçilmez unsurlardan bir tanesi de beton pompasıdır. Beton pompası temel veya çok katlara olduğu gibi evlerin veya yapılacak olan inşaatın çatılarına da beton adı verilen inşaat ham maddesini ulaştırmak için kullanılmaktadır.

İnşaatlar için hayati öneme sahip olan beton pompası çabuk yıpranma özelliği göstermese de fenni muayene ve periyodik kontrol işlemlerine tabii tutulmaktadır. Bu kontrol işlemlerinin ardından beton pompası kullanılabilmektedir.

Beton Pompasına Fenni Muayene İşlemi Yapılır mı?

Her inşaat veya endüstriyel alanda kullanılan makina gibi beton pompası da fenni muayene işlemine tabii tutulmaktadır. Özellikle araçlara monte edilmeden veya edildikten sonra yapılan muayene işlemlerinin raporlara aktarılması gerekmektedir.

Beton pompası muayene işleminde, pompanın herhangi bir kusurunun olup olmadığı, yırtılma, ezilme veya hasar tespiti, istenilen yükseklik seviyesine çıkıp çıkamayacağı ve betonu sağlıklı bir şekilde istenilen yere ulaştırıp ulaştıramama durumu incelenmektedir.

Bu muayene işlemlerinin ardından pompa araca monte edilerek kullanılmaya başlar. Hayati önem arz eden beton pompası periyodik kontrolü, inşaatların sağlıklı bir biçimde betonlaştırma işlemlerinin yapılmasında da önemli bir etkendir.

Beton Pompası Periyodik Kontrol

Beton pompası periyodik kontrol; İnşaat alanında sıkça kullanılan ve yükün büyük bir kısmını teşkil eden beton pompası periyodik kontrol tabii tutulmalıdır. Bu kontroller mühendisler ve teknikerler tarafından yapılarak kayıt altına alınmalı, kayıtların aktarıldığı rapor ve tutanaklar saklanmalıdır. Periyodik bakım işleminde beton pompasının inşaat sürekliliği test edilmektedir.

Muayene işleminde elde edilen raporların karşılaştırmasıyla pompanın daha da iyileştirilmesi için adımlar atılarak beton dökme işlemlerinin daha sağlıklı bir şekilde yapılması elde edilmektedir. Öte yandan periyodik kontrollerde pompanın kullanım zamanına dair de bilgiler verilmektedir. Bakım kontrolleri pompanın kullanım süresi ve iş yüküne göre değişebilmektedir.

Beton Pompasının Periyodik Kontrol Dönemleri

İş makineleri hakkında çıkarılmış olan kanun ve yönetmeliklere göre beton pompaları yılda bir defa periyodik bakım altına alınması gereken inşaat elemanlarındandır. Ancak bu sürenin bir yıl olması, bu karara bağlı kalınması gerektiği anlamına gelmemektedir. Gerek görülürse, şüpheli bir durum oluşursa veya işleyişin aksaması durumunda beton pompası yılda bir defanın aksine teknik servis bakımına girebilir.

Beton pompası periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir