trafo merkezi

Trafolar hayatımızın büyük parçalarıdır. Günümüzde kullanılan trafo yani transformatör merkezleri değişik gerilim kademelerinde birbiri arasında işletme sağlayacak yönde sisteme elektrik enerjisi transfer eden, bunların yanı sıra skonder ve primer malzeme ve yardımcı ekipman ve donanımdan oluşan açık/kapalı tesislerdir. Enerjinin iletiminden tutun da dağıtımına geçildiği yere kadar tüm işleve hakim olan trafo merkezleri kendi içinde bir işletme mekanizmasına sahiptir.

Trafo Merkezi Nedir?

Kapalı tip tüm trafo merkezlerinde yaygın olarak güç trafoları, izolatörler, bara elemanları,  koruma düzenekler, çeşitli kumanda elemanları (şalterler), modüler hücreler, AG panoları, topraklama düzeneği,  OG panoları, trafo merkezi aydınlatma ve havalandırma sistemi, yangın söndürme işleminin yapılacağı yangın sistemi gibi yapılar bulunmaktadır.

Trafo merkezlerinde asıl önemli etken elbette trafolardır. Ama sistemin tüm parçalarını tamamlayan unsurlar ise bu merkeze daima destek konumundadır. Örneğin, bir aydınlatma sorunu yaşandığı zaman sistem arızasına müdahale edilemeyeceği gibi bir yangın çıkması durumunda eğer sistem düzgün çalışır durumda değilse büyük facialara yol açabilir.

Trafolarda Ring ve Kuplaj Hücresi Nedir?

Ring sistemi ya da diğer adıyla ring şebekeler sistemi  genellikle enerjinin sürekliliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse enerjiyi alan ve taşıyan yükten sorumlu olan trafo merkezinin içerisinde herhangi bir sebepten dolayı arızalanma yaşanması durumunda,  panolarının devreyi aktif ederek açması durumunda enerjinin kesintiye uğramaması ve işletmeyi mağdur etmemesi için sistem içinde yer alan diğer aktif trafo merkezi bağlanarak enerji devamlılığı sürdürür.

İlgili hata ve arıza giderilinceye kadar yük diğer merkezlerden ring şebeke ile aracılığı ile beslenir. Genellikle orta gerilim şebekelerinin çoğunluğu ring sistemi ile işletilir. Kuplaj hücresi ise trafo merkezlerinde kullanılan panoların birden farklı ve çeşitli görevleri mevcut olabilir. Bara kuplaj hücreleri birden fazla enerji alışının olduğu sistemlerde sistem önceliğini belirlemek için kullanılan bir pano tipidir. Mevcut ring sistemi kullanan enerji merkezlerinde kuplaj hücreleri bulunmaktadır.

Trafolarda Nasıl Güvenlik Önlemleri Alınmaktadır?

Trafo merkezlerinin en önemli demirbaşları içerisinde mutlaka panolar bulunur. Çünkü panolar merkezde enerjiyi yöneten sistemlerdir. Enerji yönlendirir, kesici ve ayırıcılarla olası problemlerde sisteme müdahale eder ve bunların yanı sıra kesintisizliği sağlar.

Kendilerine entegreli şekilde bulunan elektronik sistemde rölelerle sürekli takip etmenize yarar. Bir panoya erişim demek trafolara giden ve gelen sistemdeki bütün elektriksel hatta bulunmak demektir. Bu nedenle aşılması gereken çeşitli fiziksel ve elektriksel engeller konularak trafo ve merkeze erişim engellenir. Bunun akabinde ek kollarla panonun çeşitli yerlerine monte edilen güvenlik birimlerinde açtırma ve kapatma yapılır.

Açma girişimi sırasında her gerçekleştirdiğiniz fiziksel eylem aslında arka planda bir elektriksel bağlantıyı da tetiklemiş olur. Panonun içi düzeneğine ulaşıldığında orada da çeşitli uyarıcı sistemler üretici firmaya göre çeşitli güvenlik önemleri alınmış olabilir. Trafo merkezi hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir