İstif Makinası Periyodik Kontrol

Günümüzde pek çok sanayi, fabrika, şantiye ve depo alanlarında yük indirip yük kaldırmaya, ağır ve adet olarak fazlaca olan yüklerin taşınmasını kolaylaştıran makina grubuna verilen genel isimdir istif makinaları. İstif makinası periyodik kontrol tüm taşıma makinaları için oldukça önemli ve yönetmelikle korunan periyodik muayene şartına tabii tutulmaktadır. Bugün hemen hepimizin, gerek havaalanlarında, gerek depolarda gördüğü, sürmeli, elektrikli, elektriksiz çeşitli taşıma araçları istif makina araçları grubunda yer almaktadır. Aktif olarak kullanılan istif makina araçları:

  • Forkliftler
  • Liftler
  • Transpaletler

Olmak üzere üç örnek başlık altında incelenebilir. Tüm bu araçların gerekli yönetmelik çerçevesinde istif makinası periyodik kontrol işlemlerinin her yıl mutlaka en az 1 kez titiz ve disiplinli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

İstif Makinası Periyodik Kontrol Raporu Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde pek çok sanayi, şantiye ve depo alanlarında kullanılan istif makinesi periyodik kontrol raporu doldurulurken öncelikle makine grubunun yapısı ve cinsine göre, yönetmelikte ön koşulan kurallar doğrultusunda, makinenin asıl işlevini yerine getirip getiremediği kontrol edilmektedir. Kaldırma, taşıma, sürükleme, hidrolik pompa ve kol, çatal kollar gibi pek çok araç ve haznesi kontrol edilen istif makine fenni muayene işlemi sırasında, tespit edilen tüm kusur ve hatalar rapora not edilerek ilgili firma ve kanun çerçevesindeki makamlara bildirilir.

İstif Makinası Fenni Muayenesi Önemli Mi?

Ülkemizde depo ve fabrika alanlarında sıkça kullanılan istif makinesi periyodik kontrol işlemi, gerek işletmenin sahip olduğu mal ve maddi sıhhat açısından gerekse makinayı kullanan veya çevresinde çalışan işçi ve teknik ekibin can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Nitekim kimi zaman oldukça ağır yükler taşımakta kullanılan istif makiperiyodik kontrol herhangi bir sebepten dolayı ihmal edilirse, yaşanacak kaza, devrilme, ezilme gibi durumlarda ilgili şirket hem maddi zarar  görür hem de yaşanacak bir can kaybı veya yaralanmalarda ilgili firma aleyhinde ağır yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir