transformatör periyodik kontrol

Bir trafo çeşidi olan transformatör, alternatif akım sistemlerinde gerilimin boyutunu frekans değiştirilmeden manyetik indüksiyon tekniği ile dönüştürmek için kullanılan bir elektrik mekanik cihazıdır. Genelde elektrik enerjisini iletmek ve dağıtmak için kullanılan transformatörlerin parçaları sabit olmakta ve hareketli bir parçası bulunmamaktadır.

Elektrik enerjisi, santrallerden kullanılan alanlara iletilirken hatlarda genelde ısı bazında güç kayıpları olur ve gerilim düşer. Isı düşme durumunu en düşük seviyede tutmak için transformatördeki gücün sabit tutulması ve gerilimin yükseltilmesi gerekir. Gücün sabit tutulma eylemi aynı zamanda akımın düşürülmesi anlamına gelir.

Bu sayede hatlarda kullanılan iletken yapıların kesitleri küçülmekte, enerji kayıpları azalmakta ve elde edilen tasarrufla iletim maliyetleri düşmektedir. Transformatör periyodik kontrol noktasında bir elektrik devresinde akımı indirmek veya yükseltmek amacı ile transformatörler kullanılmaktadır.

Transformatör Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Günümüzde genellikle, silis oksijen ve silisyumdan oluşan transformatörler, çok ince yapıya sahip ancak çok dayanıklı silisli sav ve sistemden oluşan kapalı bir manyetik gövde ve üzerine sarılan yalıtılmış iletken sargıçlardan meydana gelen sistemlerdir. Transformatör periyodik kontrol rapor formu hazırlanırken hareketli ve döner parçaları olmadığı için, sürtünme vb. nedenlerle enerji kayıpları yoktur.

Böyle olduğu için de diğer elektrik sistemlerine göre son derece verimlidir. Günümüzde transformatörlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Öncelikle radyo, bilgisayar monitörü, televizyon, kapı zilleri gibi araçların çalışması için 240 voltluk gerilimin 8, 10, 12 voltlara indirilmesi şarttır. Bu indirmeyi de transformatörler sağlar. Ayrıca alternatörlerden alınan elektrik enerjisi çok uzak noktalardaki yerlere taşınırken, nakil hatlarında ısı şeklindeki kayıp ve zararların düşürülmesi gerekmektedir.

Akım şiddetinin çok küçük, gerilimin çok yüksek ve tasarrufun fazla olması için transformatörler kullanılmaktadır. Daha sonra gerilim tekrar düşürülerek enerjinin hiç kayıp yaşanmadan taşınması sağlanır. Bunun yanında transformatörler genellikle hastaneler, laboratuvarlar ve fabrikalarda da kullanılmaktadır. Transformatör periyodik kontrol işlemi için şimdi bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir