kompanzasyon ve reaktif elektrik

Kompanzasyon ve reaktif elektrik hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle büyük sanayi bölgelerinde güç ihtiyacı yüksek olan cihazların çalıştığı alanlarda tüketilen yüksek miktardaki enerji şebekeye reaktif yük olarak biner.

Şebekeye binen reaktif elektrik ve endüktif reaktif güç yükü, sanayi kuruluşları tarafından kullanılamayacak bir enerji türü olduğundan ve üretime katkı sağlamadığından işletmenin sırtındaki bir yük olarak tanımlanabilir. İşte tam bu noktada kompanzasyon nedir sorusuna, “Şebekeden çekilen enerjinin reaktif enerjiden arındırılması işlemidir.” yanıtı verilebilir.

Bu doğrultuda şebekeden daha verimli elektrik çekmek isteyen sanayi kuruluşlarının ya da işletmelerin kompanzasyon kurulumu yaptırmaları gerekmektedir. Kurulacak olan kompanzasyon panosu ile işletme şebekeden aldığı reaktif yükü hafifletir ve işletmenin ceza yeme olasılığını azaltır.

Reaktif Ceza Nedir?

Sanayi kuruluşlarının dönemlik olarak kullandıkları elektrik miktarı 9kW değerini geçmesi durumunda işletmenin kompanzasyon panosu kullanması zorunlu kılınmıştır. İşletmelerin bu zorunluluğu dikkate almamaları durumunda reaktif ceza bedeli veya reaktif ceza olarak adlandırılan yaptırıma maruz kalmaları kaçınılmaz olur. Bu durumda işletmelerin reaktif ceza gibi uygulamalara maruz kalmamaları için kompanzasyon elektrik panosu kurulumunu yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Kompanzasyon Panoları Reaktif Elektrik Yükü Karşısında Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Kompanzasyon ve reaktif elektrik işlemine geçmeden önce kısa bir bilgi aktarmak istiyoruz. Kompanzasyon panoları, öncelikli olarak işletmenin yararlanmadığı tabiri caizse israf olarak faturalarına yansıyan reaktif enerji yükünü azaltır.

Reaktif enerji kullanımının kısıtlanmasını sağlayan bu elektrik panoları, sanayi kuruluşlarının şebekeden çektikleri elektrik enerjilerini daha verimli kullanmalarına da olanak verir. İşletme bu sayede sadece üretimde kullandığı ve gerçekten verim aldığı elektriğin bedelini öder.

Kompanzasyon Çeşitleri Nelerdir?

Sanayi kuruluşlarının etkili ve verimli enerji kullanabilmeleri açısından önemli bir sistem olan bu sistemler, farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Bu doğrultuda statik kompanzasyon gibi farklı dinamikler ve ürün çeşitleri öne çıkar. SVC olarak da tanımlanan statik kompanzasyon sistemi, şebeke ve kullanıcı arasındaki güç dengesini ayarlaması ve reaktif enerji kullanımını minimum seviyeye indiren bir ürün olarak tanımlanır.

Bir diğer sistem olan dinamik kompanzasyon sistemi ise yüksek yüklü enerji kullanımının bulunduğu sanayi alanlarında yaygınlıkla kullanılır. Özet geçmek gerekirse kompanzasyonlar, bağlı olunan şebekeden çekilen reaktif enerji birimini azaltan ve güç dengesini sağlayan sistemler olarak sınıflandırılabilir. Kompanzasyon ve reaktif elektrik hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir