Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrol

Günümüzde pek çok işletme, tesis ve binalarda kullanılan kızgın su kazanları, genellikle oldukça yüksek ısıda kaynar su üretmekte ve ısı amaçlı kullanılmaktadır. Kızgın su kazanı periyodik kontrol işlemleri yapılırken mutlaka alanında uzman mühendis ve teknisyen ekibin orada olması ve işini büyük bir titizlikle yapması gerekir. Günümüzde kızgın su kazanları pek çok bina ve tesiste kullanılan yüksek basınç ve ısı sahibi olan kazanlardır.

Bu sebeple kızgın su kazanı periyodik kontrol işlemi yapılırken çok dikkatli olunması ve kızgın su kazanının iş sağlığı yönetmeliği uyarınca belirtilen kurallara uygun dizayn edilmiş olması gerekir. Kızgın su kazanı periyodik kontrol işlemlerinin yılda en az 1 defa yapılması zorunludur.

Kızgın Su Kazanı Periyodik Muayene İşlemi Nasıl Yapılır?

TS EN 12952-6 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak Doğansoy uzman mühendislerimiz tarafından kızgın su kazanı periyodik kontrol işlemleri yapılır. Basınçlı Kapların test ve kontrolleri; basınçlı kabın imalinin bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlanmadan hemen öncesinde veya yapılan değişiklik ve büyük onarımlardan hemen sonra, en az 3 ay kullanılmadan kalıp yeniden servise girmeleri halinde ise tekrar kullanmaya başlanmadan mutlaka hemen önce ve her durumda periyodik olarak en az yılda 1 defa yapılmalıdır. Bu kontrol sırasında kızgın su kazanının mutlaka Türk Standartları Enstitüsü uyarınca belirtilen kural ve çerçeveye uygun kurulmuş ve çalıştırılıyor olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir