Topraklama ölçümü için önem taşıyan iki ölçüm: toprak özdirenci ve gerilimleri olmaktadır. Toprak direncinin ölçülmesindeki amaç empedans belirlenmesidir. Gerilim ölçümü de akım ölçmek için önem taşımaktadır. Topraklama ölçümü yapılırken ölçüm aletinin bakımı da çok önemlidir. Ölçüm aleti üzerindeki P ve C çubukları ölçümü yapan kısımdır. Bu çubuklar arasında beş metre bırakılacak şekilde toprağa saplanır ve bu toprak nemli olmalıdır. Cihazın sahip olduğu kablolar ilk başta E bölümüne daha sonra ise P ve C bölümüne sarılmaktadır. Yeşil renkli kablo, E bölümüne sarılırken sarı kablo P ve kırmızı kablo ise C bölümüne bağlanmaktadır. Topraklama ölçümünde gerekli olan diğer kısımlar da toprak voltajı, direnci ölçümleri olmaktadır.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Toprak ve iletken parça arasındaki direncin ölçülme biçimidir ve topraklama ölçümü için kullanılan test cihazı sayesinde ölçümleri topraklama ölçümleri yapılmaktadır. Topraklama ölçümü için toprağın direnci de önemlidir. Topraklama ölçümü ve hesaplamaları yapıldıktan sonra tesisat kurulumu yapılır ve toprağın direncinde etkili olan faktörler belirlenir. Günümüz gelişen teknolojisiyle artık bilgisayar kontrolünde elektriksel olaylar kontrol edilir. Topraklama ölçümü için gerekli yerdeki toprağın nemli ya da ıslak olması gerekmektedir. Toprağın ıslak olmadığı durumlarda su dökülerek ölçüm yapılması belirtilmektedir. Elektrotlar aracılığı ile toprağa batırılan çubuklar ile ölçümler tamamlanır ve toprak megeri ile yapılan diğer bir ölçümler ile de elektrik alan tespit edilir. Topraklama ölçümlerini 1915 yılında ilk olarak Dr. Frank Wanner yapmıştır.

Topraklama Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Ölçümün düzenli olarak yapılması, tesis için büyük önem taşır ve aynı zamanda belirli dönemlerde ölçümler yapılmalıdır. Böylece düzenli olarak yapılan ölçümler doğrultusunda işletmelerin güvenliği sağlanır. Ölçümler yapılmadığı takdirde herhangi bir kaçak veya hata nedeniyle yangın vb. birçok olaylarla karşılaşılabilir. Topraklama ölçümü sırasında ölçümü yapacak insanların da koruma takviyelerini almaları gerekmektedir. Ölçüm elemanlarının düzenli bakımı ve ölçüme uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Ölçüm cihazlarının ayarları düzeltilmeli ve kablolar doğru yerler ile birleştirilmelidir. Ölçümü yapan şahıslar eğitim almış olmalıdır. Raporlama yapılırken mühendisler tarafından inceleme yapılıp onay verilmelidir. Tüm bu faktörlere dikkat edildiği takdirde ölçümde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Topraklama ölçümü hakkında daha detaylı bilgi almak için 0212 567 68 69 nolu telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Biz

  • Profesyonel ekibimiz ile ihtiyaçlarınıza çözüm bulmaktayız.
  • Uygun fiyatlar ile kusursuz hizmet sunmaktayız.
  • 35 yıllık tecrübemiz ile her zaman yanınızdayız.