skreyper periyodik kontrol

Skreyper periyodik kontrol hakkında bilgi vermeden önce kısa bir açıklama yapalım. Skreyper cihazları, birçok iş sahasında kullanılmaktadır. Zorlu işlerin yapımını kolaylaştıran bu araçların güvenliği yönetmeliklerle sağlanmaktadır. Yönetmeliklerde belirtildiği üzere araçların belli sürelerde periyodik muayene ile kontrolü sağlanmalıdır. Böylelikle skreyper araçları çok daha güvenle kullanılabilir.

Skreyper Periyodik Muayene Hakkında Yönetmelik

İş sahasında kullanılan cihazlar hakkında 6331 sayılı İş Güvenliği kanununun hükümleri geçerlidir. Bu hükümler, cihazların can ve mal güvenliğini sağlayacak biçimde kullanılmasını ön görmektedir. Yapılacak bakım ve kontroller, bu kapsamda değerlendirilmektedir. Konu hakkındaki yönetmelik, Avrupa’da uygulanan standartlar dahilinde hazırlanmıştır.

Yönetmeliğe göre fenni muayene ancak konu hakkında yetkili kurumlarca yapılabilmektedir. Kontrollerin tarafsız ve gerçeği yansıtan bir raporla tamamlanması istenir. Çalışma sonrasında sunulan rapor, aracın varsa eksiklerini göstermeye yönelik olmalıdır. Daha sonra bu eksikler, araç sahibi tarafından giderilmelidir. Sunulan rapor sayesinde skreyper araçlarıyla çok daha güvenli şekilde çalışmak hedeflenir.

Skpreyper Periyodik Muayenesinde Nelere Dikkat Edilir?

Skreyper araçları özellikle,

  • Yol çalışmaları
  • Çeşitli alanlardaki kazı çalışmaları
  • Bazı malzemelerin yüklenmesi ve taşınması gibi işlerde kullanılmaktadır. Bu çalışmaların hepsi de ufak bir özensizlikte ciddi hasarlara neden olabilir. Buradan yola çıkarak bir skreyper fenni muayene aracın hayati aksamlarının kontrolünü içermelidir.

Bu araçlar, yol kazı çalışmalarında alt kısmında bulunan bir bıçakla zemini yarma özelliğine sahiptir. Yapılan kontrollerde bu bölümün standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bıçak bölümünde oluşan bir sorun varsa bu, rapor edilmelidir. Bununla birlikte aracın dengesini sağlayan sistemler özenle incelenmelidir. Fren sistemi gibi can güvenliğini sağlayan bölümler kontrolden geçirilmelidir.

Skreyper Periyodik Muayene Süresi

Konu hakkında hazırlanan yönetmelikler, skreyper türü ağır iş makinelerinin yılda en az bir kez kontrol edilmesini belirtir. Bu araçların yılda bir kez olmak üzere muayene ettirilmesi ve geçerli bir kontrol raporunun olması zorunludur. Aksi halde aracın çalışmaktan men edilmesi gündeme gelecektir. Söz konusu süre, çeşitli durumlarda daha az bir zamanı içerebilir.

Araçta ciddi bir hasar tespit edilmiş ise, bunun daha kısa bir sürede giderilmesi istenir. Ve yeni bir muayene gerekebilir. Firmamız deneyimli ekibiyle sizler için skreyper fenni muayene hizmetleri sunmaktadır. Skreyper periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın. Skreyper periyodik kontrol hakkında tüm sorularınıza yanıt bulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir