Vinç periyodik kontrol raporu

Günümüz makine ve elektroniğin giderek güçlendiği  ve hemen hemen her alanda hızla yayıldığı çağ. Artık insan gücünün geride kaldığı ve makine gücünün ön planda olduğu, büyük ve hızlı işlerin başarıldığı bir dönemdeyiz. Hal böyle olunca artık pek çok inşaat, şantiye ve sanayi alanlarında taşıma ve kaldırma işleri büyük makine ve araçlar sayesinde yapılmakta ve insan gücü bu noktada geri planda kalmaktadır.

Günümüze kaldırma araçları arasında en yaygınlarından olan vinçler, inşaatlar, şantiyelerde, asansör ve taşıma sistemlerinde kullanılan devasa araçlardır. Ülkemizde her yıl yapılması zorunlu olan vinç periyodik kontrol raporu, sadece alanında uzman mühendis ve teknisyenler eşliğinde yapılmakta ve ihmali durumunda ciddi kaza ve ölümlerle sonuçlanan faciaları beraberinde getirmektedir. Vinç fenni muayene genellikle yük taşımak, demir ve beton taşımada, asansör sistemlerinde, çekme ve taşıma sistemlerinde kullanılan vinçler için uygulanmaktadır.

Vinç Periyodik Kontrol Raporu Nasıl Hazırlanır?

Özellikle şantiye ve inşaat alanlarında sıkça gördüğümüz vinç fenni muayene raporu hazırlanırken çeşitli gözlem ve aşamalardan geçirilmektedir. Alanında uzman mühendis ve teknikerler eşliğinde vinç periyodik kontrol raporu doldurulurken vincin sahip olduğu bakım kontrolleri, uzun ömürlülüğü ve garanti kapsamı, kullanım alanları, kullanım yaşı gibi pek çok faktör değerlendirmeye alınarak vinç üzerinde yasa ve kanunlara uygun çerçevede kurulum ve bakım düzenlemelerinin yapılıp yapılmadığı saptanmaktadır.

Vinç periyodik kontrol raporu hazırlanırken en önemli kriterlerden bir tanesi de vincin kaldırma ve taşıma işlemini güvenli ve kurallara uygun biçimde gerçekleştirip gerçekleştirmediğidir. Vinç fenni muayene yapılırken ortaya çıkan tüm kusur ve ihmalkarlıklar muayene raporu üzerine not alınarak ilgili işletmeye cezai müeyyide olarak yansıtılmaktadır.

Vinç Periyodik Kontrol ihmalleri Nasıl Sonuçlanır?

Ülkemizde özellikle dev yapı, inşaat ve şantiyelerde yahut asansörlerde kullanılan vinç sisteminin fenni muayene işlemlerinin ihmal edilmesi durumunda oldukça ciddi kaza ve yaralanmalar söz konusu olmaktadır. Her yıl pek çok işçi vinç periyodik kontrolü yapılmadığı için üzerlerine düşen vincin altında kalmakta ve feci şekilde can vermektedir. Aynı şekilde asansörlerde kullanılan vinç sisteminin de kontrolleri yapılmadığı taktirde yaşanacak kazalar elim sonuçlar doğurabilir.

Yakın zamanda Mekke’de meydana gelen vinç kazası, bu bakım ve kontroller üzerinde yapılan ihmallerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Vinç periyodik kontrol raporu için zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir