greyder periyodik kontrol

İş makineleri günümüzde pek çok farklı sektörde sıklıkla kullanılmakta olan ürünler olarak ön plana çıkıyor. Bu makineler sayesinde artık geçmiş dönemlere nazaran çalışmalar çok daha hızlı bir şekilde yapılır hale geldi. Doğru iş makinelerinin seçilmesi ile beraber normalde uzun zamanlar içerisinde zorlukla yapılan çalışmalar daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir şekilde yapılıyor.

Söz konusu iş makineleri olduğu zaman da pek çok kişinin aklına öncelikli olarak greyder geliyor. Zemin tesviyesinin ve çalışabileceği yeterli sertliği bulunan zeminlerin üzerinde hendek açmanın yanı sıra şev düzeltme işlemlerinde greyder kullanılmaktadır. Bu iş makineleri her ne kadar uzun süre kullanıma uygun olsa da greyder periyodik kontrol işlemi yapılmadığı takdirde farklı sorunlar kendini gösterebiliyor.

Greyderlerin Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan periyodik kontrol çalışmaları esnasında dikkat edilmesi gereken her türlü konunun üzerinde dikkatlice durulur. Greyder üzerinde pek çok aksam bulunuyor. Başta ana aksam olmak üzere her türlü parçanın dikkatlice incelenmesi ve oluşan sorunların ya da ileride oluşabilecek sorunların üzerinde durulmalıdır. Birçok kişi greyderler için yapılacak fenni muayene çalışmalarının çok önemli olmadığını düşünebiliyorlar.

Böyle olunca da greyder periyodik kontrol işlemlerine yeterli önemi vermiyorlar. Birçok kişi iş makinelerinin periyodik kontrollerinin ne aralıklar ile yapılabileceğini tam olarak bilemiyorlar. Bunun sonucunda da kullandıkları greyderlerde belirli bir zaman sonrasında farklı sorunlar kendini gösterebiliyor.

Greyder Periyodik Bakımı Ne zaman Yaptırılmalı?

Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmiş olan yönetmeliğe göre greyder periyodik kontrol ve bakım çalışmalarının yapımı adına kontrol süreleri eğer varsa imalatçının öngörmüş olduğu aralıklara bağlı olarak yapılabilir. Eğer ki imalatçı tarafından fenni muayene aralığı belirlenmemişse, greyderin periyodik kontrolü bulunduğu iş yeri ortamına göre değişim gösterir.

Kullanım sıklığı, kullanım süresi gibi birçok faktörün incelenmesi ile ne aralık ile kontrollerin yapılacağı netleşir. Özellikle son dönemlerde greyderler için periyodik kontrol çalışmaları yapmakta olan isimlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. İş makinesi sahiplerinin ise bu aşamada dikkat etmeleri gereken en önemli şey ise konusunda deneyimli isimler ile çalışmalar olmalıdır. Böylelikle de periyodik kontrol istenildiği gibi profesyonel şekilde yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir