sulu yangin sondurme sistemi periyodik kontrol

Acil durumlarda iç ve dış mekanlarda bilhassa iç mekanlarda, alınması gereken veya yapılması gerekenler önlem veya kurallar mevcuttur.Tehlikeli durumlara yol açabilecek bazı iş yerlerin de bulundurulması gereken önleyici sistemler bulunmaktadır. Yüksek sıcaklık altında çalışılan veya elektriğin yoğun olduğu yerlerde yangın çıkma tehlikesi oluşmaktadır.

Yangın söndürme sistemleri pek çoktur

Bunlar köpükle yangın söndürme, gazla yangın söndürme ve sulu yangın söndürme sistemleri gibi gruplara ayrılır. Yangınları önlemede şüphesiz en çok sulu yangın söndürme sistemleri kullanılmaktadır. Sulu yangın söndürme sistemlerinin işlevi oldukça yüksektir. Bunlar kullanılacak olan mekanda otomatik algılama yöntemi ile çalışmaktadır.

Şöyle ki tavana yada herhangi bir duvara yüksek olmak kaydıyla, monte edilen su fırlatmaya yarayan aletler sayesinde bulunulan odanın metrekare boyutuna göre su fırlatma yöntemi ile yapılmaktadır. Yangın çıktığı andan itibaren saniyeler sonra devreye giren bu sistem son derece duyarlıdır. Ancak bu sistemleri doğru çalışması ve verimli olması için periyodik kontrollerinin mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

Sulu yangın söndürme sistemi periyodik kontrol ne zaman ve nası yaptırılır? İş yeri sağlık ve güvenlik kuralları arasında verilen periyodik kontroller mutlaka yaptırılmalıdır. Periyodik kontroller bir iş veya işin yapıldığı ekipman veya yardımcı ekipmanların kanunda belirtilen sürelerde bakımlarının yaptırılması, değişecek parçalarının değiştirilmesi gibi işlemleri kapsamaktadır.

Sulu yangın söndürme sistemi periyodik kontrol kanunda verilen sürelerde yani yılda bir veya iki kez şeklinde başka bir deyişle 6 ayda bir gibi ifadelerle belirtilir. Ancak bu kanunları düzenli takip etmek gerekmektedir.

Periyodik kontrol süreleri kanunlarda değişkenlik gösterebileceği gibi bir arıza durumunda ise periyodik kontrol zamanı beklenmeden kontrollerin yaptırılması gerekir. İş yeri sağlık ve güvenlik şartlarının belirlediği standartlara uygun olarak yapılması ve yapılan periyodik kontrollerin kontrol yaptırılan cihaz/cihazların ve/veya ekipmanların yazılması gereken sertifikalarına veya ilgili yerlerine kayıt edilmelidir.

Sulu yangın söndürme sistemi periyodik kontrol süresi içerisinde takip edilmesi ve personel değişikliği gibi revizyon olma ihtimaline karşın da kullanılması açısından gereklidir. Sulu yangın söndürme sistemleri ekonomik açıdan da kullanıma elverişlidir. Ancak doğru zamanlarda doğru periyodik kontroller yaptırıldığı taktirde geçerli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir