yangin sondurme cihazi periyodik kontrol

Periyodik Muayenelerin yapılması oldukça önemlidir. Çünkü işletmelerde kullanılan bütün kaldırma ekipmanların ve basınçlı kapların işçi sağlığı ve güvenliğine uygun çalışması önemlidir. Periyodik kontroller “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne uygun olacak şekilde yapılmaktadır.

Periyodik kontrolü yapılması gereken ekipman ve makineler: 1) Basınçlı Kaplar: Kalorifer kazanları, Kızgın su ve yağ kazanları, hidroforlar, Kapasörler, Yangın tüpleri, hava tankları, boyler vb. 2) Kaldırma Ekipmanları: Vinçler, Araç kaldırma lifti, Caraskal vb. 3) Tesisat: Yangın tesisatı vb.

Fenni Muayene Nedir?

Trafikteki tüm araç türlerinin diğer araç ve sürücülere tehlike oluşturmaması için yapılan kontrollerdir. Fenni kontroller düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Çıkarılan yeni yasaya göre bütün araçlar belirli zamanlarda kontrol edilmektedir. Bu fenni muayene yapılmadığında cezai işlemlerle karşı karşıya kalınmaktadır.

Araçlar için muayene zamanları farklılık göstermektedir. Aracın yaşı ve cinsi muayene zamanlarında belirleyici faktör olmaktadır. Fenni Muayene periyotları: Resmi/Şahsi Otomobil ve Römorklarda: 2 – 3 yaş içindeki araçlar her 2 yılda bir muayene edilmelidir.

M1G sınıfındaki arazi araçları da bu türde yer almaktadır. Traktör Modelleri: İlk üç yaş ve sonrasında her 3 yılda bir muayene edilmek zorundalar. Diğer motorlu Araç ve Römorklar: Yılda bir kere ilk bir yaş ve sonrasında muayene olurlar.

 Yangın Tüpleri Ve Periyodik Kontrolleri

Yangın tüpleri yangın anında pratik ve hızlı müdahale için kullanılan küçük ama oldukça etkili cihazlardır. İş yerlerinde, evlerde, kamusal yerlerde vb. her türlü mekanda kullanılabilen cihazlardır. Araçlarda dahi kullanılabilen uygun yangın tüpleri bulunmaktadır. Yangın tüplerinin birkaç çeşidi vardır. Bunlar köpüklü, kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli vb. türleri mevcuttur.

4 veya 5 metreye kadar püskürtebilme özelliğine sahipler. Yangın tüpleri kullanım alanlarına göre farklılık gösterirler. Yangın söndürme cihazlarının bulundurulma sayısı mekanlardaki risk durumuna göre belirlenir. Bu cihazların periyodik kontrolü hayati önem taşıdıkları için önemlidir. Binalarda bulunan yangın tüplerinin bakımı ve kontrolü bina sahibi veya yöneticisi tarafından yapılmak zorundadır.

Onlar olmazsa yazılı olarak bunların sorumluluğunu devrettiği bina yetkilisinin sorumluluğundadır. Ekipmanların kontrolü aylık olarak yapılarak dolumları kontrol edilip yerleştirilirler. Bu aylık kontrolde basınç göstergeleri kontrol edilir. Böylece oluşabilecek deforme ve sızdırma gibi durumlar tespit edilip tüp değişimi yapılır.

Bunların yanı sıra yangın tüpü uyarı sembolleri, acil çıkış levhalarının kontrolü yapılan aylık kontrol formunda bulunmalıdır. Kontroller “TSE Yeterlilik Belgesi” almış olan kurumlarca yapılması gerekmektedir. Sorumlu kişi yangın tüplerinin 6 aydan az ve 1 yıldan fazla olmayacak şekilde yaptırmalıdır.

Bu kontrolleri yetkili olan firmayla irtibatta olacak şekilde yapmalıdır. Yangın tüplerinin her an kullanılabilir olduğunu bilmek için kayıt altında tutmak önem arz eder. Sorumlular bu tür durumlar için kontrol ve bakım talimatı hazırlamalıdır. Eğer olamazsa sürekli kontrol edilen bir kontrol formu kullanmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir