Köpüklü yangın söndürme sistemi periyodik kontrol

Köpüklü yangın söndürme sistemi periyodik kontrol hakkında bilgi aktarmadan önce kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Yangın, doğal afetler dışında en çok karşı karşıya kalınan bir felaket durumudur. Bu durum yanan nesnelerin niteliklerine göre daha da ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Özellikle kimyasal ve yanıcı sıvıların alev alması durumunda çok daha ciddi can ve mal kayıpları söz konusu olabilmektedir.

Bu nedenle de kimyasal ve yanıcı sıvıların kolayca kontrol altına alınabilmesi için köpüklü yangın söndürme sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemlerin periyodik bakım ve muayene işlemlerinin aksatılmadan yapılması hem iş yeri güvenliği, hem işçi sağlığı hem de yasa, kanun ve yönetmeliklerle zorunlu hale gelmiştir.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemi Periyodik Kontrolünün Önemi

Özellikle kimyasal maddeleri barındıran depolarda ve yanıcı sıvıların ticaretinin yapıldığı iş yerlerinde köpüklü yangın söndürme sistemlerinin bulundurulması zorunludur. Bu sistemlerin sadece bulundurulmaları değil, periyodik bakımlarının yapılması da gereklidir. Kimyasalların yanıcı özelliği ve oksijenle temas etmeleri durumunda bu özelliğin daha fazla alev alması periyodik kontrollü önemli hale getirmiştir.

Köpüklü yangın söndürme sistemi periyodik kontrol işlemi için şunları söyleyebiliriz. Köpüklü yangın söndürme sistemleri tavanların arasına kurulan kapaklar sayesinde deveye girebilmektedir. Bu nedenle de normal bir yangın söndürme sistemi gibi bir denetimi söz konusu değildir. Köpüklü yangın söndürme sistemlerinin denetimleri, muayene ve bakım işlemleri büyük bir titizlikle, bütün ekipmanların tek tek kontrol edilmesi ile sağlanmaktadır.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemi Periyodik Kontrolünün Nasıl Yapılır?

Köpüklü yangın söndürme sistemlerinin periyodik kontrolleri, teknikerler ve mühendisler tarafından yapılarak kayıt altına alınmalıdır. Bu denetimlerin yapılmasında ise;

  •  Köpüklü yangın söndürme sisteminin bulunduğu alanın kolay ve ulaşılabilir olması,
  •  Köpüklü yangın söndürme sistemlerinin her daim kullanıma hazır olması,
  •  Köpüklü yangın söndürme sistemlerinin devreye girme durumlarının hazır olması,
  •  Köpüklü yangın sistemlerinin tehlikeli gazların dışarıya sızmasını engelleyecek niteliklerinin kontrol edilmesi,
  •  Yangın sisteminin belirlenen alana yeterli olması durumu, (Köpüklü yangın sistemleri diğer yangın söndürme sistemlerine göre daha büyük alanlar için kullanılmaktadır)
  •  Sistemlerin kullanıma hazır olmasının yanı sıra olması gereken teknik ekipmanların hazır bulunması ve yeterli olması gibi unsurlar göz önünde bulundurulur.
  •  Yangın sisteminin içerdiği köpüklerin genleşme durumunun kontrol edilmesi,

gibi durumlar özel bir ekip ve ekipmanlarla yapılmaktadır. Köpüklü yangın söndürme sistemi periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir