Sıcak Su Kazanı Periyodik Kontrol

Günümüzde pek çok işletme ve firmada kullanılan buhar kazanlarının aksine sıcak su kazanları, kazanda ortaya çıkan ısı enerjisiyle ısıtılan su, işletme ve binaların ısıtılması, sıcak su ihtiyacının karşılanması vb. amaçlarla kullanılmaktadır. Birkaç adet dairenin ısıtması için kullanılan küçük kapasiteli sıcak su kazanları da olabileceği gibi, plaza ve büyük sitelerin ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için de kullanılabilirler.

Sıcak su kazanı periyodik kontrol yapılırken mutlaka dikkatli ve titiz olunması gerekir nitekim bu aletler basınçlı kaplar grubunda yer almakta ve yüksek risk taşımaktadır. Günümüzde sıcak su kazanları hem konutlarda, hem de iş yerlerinde sıklıkla kullanılan ısıtma kaplarıdır.

Sıcak Su Kazanı Periyodik Muayene İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

İşletme, site ve binalarda kullanılan sıcak su kazanı fenni muayene işlemi sırasında kazanın genel durumu, basınç otomatikleri, güvenlik sistemleri, basınç göstergeleri,  emniyet ventilleri, patlama kapakları vb. kontrol edilmektedir. Sıcak su kazanı periyodik kontrol sırasında kazan gövdesinde,  borularda, aynalarda ve kaynak yerlerinde sızıntı, deformasyon gibi kusur ve hatalar bulunup bulunmadığı kontrol edilir.
Ayrıca kazanın güvenli bir şekilde çalışmasını etkileyen kazan dairesinin durumu, kazanın oda içinde yerleşimi, yakıt tankları ve yakıt bağlantıları gibi faktörler de incelenir.Kazana, genellikle, işletme kapasitesinin 1,5 katı kadar sıvı basınç uygulanır. Ancak, kazanın mutlaka imalat standartlarında yer alan istisnalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir