Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Kontrol

Günümüzde ambalaj, boya, yağ vb. fabrika ve sanayilerde kullanılan, su ve buharın aksine 200-300 derecelik sıcaklıklara ulaşabilen kızgın yağ kazanı periyodik kontrol düzenli ve aksatılmadan yapılması gerekir. Nitekim risk grubu açısından bakıldığında basıncı kaplar grubunda yer alan kızgın yağ kazanları, oldukça yüksek patlama ve yanma riskine sahip kaplardan bir tanesidir.

Kızgın yağ kazanı periyodik kontrol işlemlerinin alanında uzman mühendis ve teknisyenler tarafından yapılması ve kontrollerin mutlaka titizlikle yürütülmesi gerekmektedir. Aşırı yüksek sıcaklık gerektiren işlemlerde su ve huharın kullanılması çok yüksek basınç gerektirir ve bu da ortaya çıkabilecek riskleri artırır.

Bu nedenle 200-300 derecelik sıcaklıklar gerektiğinde genellikle kızgın yağ kazanları kullanılır. Böylece daha düşük basınç içerisinde yüksek sıcaklık gerektiren işlemler gerçekleştirilebilir.

Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Muayene Nasıl Yapılır?

Günümüzde  pek çok sanayi ve fabrika ortamında kullanılan kızgın yağ kazanı periyodik kontrol işleminde, kazanın genel durumu, basınç göstergeleri, basınç otomatikleri, güvenlik sistemleri, emniyet ventilleri, patlama kapakları vb. ayrı ayrı kontrol edilir. Periyodik kontrol aşamasında kazan gövdesinde borularda, aynalarda ve kaynak yerlerinde sızıntı, deformasyon gibi hata ve kusurların bulunup bulunmadığı kontrol edilir.

Ayrıca kazanın güven içerisinde çalışmasını etkileyen kazan dairesinin durumu, yakıt tankları, kazan yerleşim ve yakıt bağlantıları gibi faktörler de incelenir. Tüm bu kızgın yağ kazanı periyodik kontrol incelemelerin sonucuna göre kazanın güvenli çalışır durumda olup olmadığı ve eğer varsa, giderilmesi gereken bütün eksikler bulunarak tespit edilir ve raporlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir