silindir periyodik kontrol

Silindirler, genel olarak asfaltlanan yolların veya çeşitli yapı malzemeleri ile düzeltilmesi gereken yol benzeri yapıların kusursuz bir şekilde düzleştirme işleminde kullanılmaktadır. Silindirler, her ne kadar tekerlekli taşıtlar kategorisinde yer alsa da iş makine ve ekipmanları sınıfında değerlendirilmektedir. Bu nedenle de fenni muayene ve periyodik kontrol işlemlerine tabii tutulmaktadırlar.

Silindirlerin, Fenni Muayene İşlemleri

Silindirler, genel olarak kullanılmaya başlanmadan önce bir takım testlere tabii tutulmaktadırlar. Bu testlerin neticesinde çıkan sonuçlar raporlanarak araca kullanıma uygundur raporu verilmektedir. Silindirler, muayene işlemlerinde normal araçların yanı sıra bir iş ekipmanı olarak değerlendirilmektedirler.

Bu nedenle de muayene işlemlerinin konusunda uzman mühendis ve teknikerler tarafından yapılması gerekmektedir. Silindirlerin, amaçları dışında kullanılmaması gerekmektedir. Bu nedenle de muayene de belirlenecek olan işlevlerinin ve iş yükünün tespit edilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Silindirlerin Periyodik Bakım İşlemleri

Silindirlerin periyodik bakım işlemleri bir bütün olarak yapılmaktadır. İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre silindirlerin periyodik kontrolleri yapılmadan kullanılmaları yasal ve güvenli değildir.

Silindirlerin periyodik bakımları kullanım mekanizması, iş kısmında kullanılan silindirlerin bakımları ve hareket etmesini sağlayan mekanizmaların kontrollerinin sağlanması ile yapılmaktadır. Bir iş ekipmanı olan silindirlerin her kontrolleri mutlaka kayıt altına alınması gerekmektedir. Bir sonraki muayene ve periyodik bakım kontrolleri bu raporların doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Silindirlerin Muayene ve Periyodik Bakım Süreleri

Silindirler, yılda bir kez muayene ve periyodik bakım işlemine tabii tutulması gereken ekipmanlar arasında yerini almaktadırlar. Silindirlerin muayene süreleri yasa ve yönetmeliklerle her ne kadar bir yıl olarak gerek görülmüşse de ihtiyaç halinde gerek görüldüğü takdire periyodik bakım kontrolüne tabii tutulabilmektedirler. Silindirlerin bakım süresi, iş makinesinin kullanıldığı işlerin niteliği, kullanım sıklığı ve teknik arıza rapor kayıtlarına göre değişebilmektedir.

Silindirlerde Kontrollerin Yapılmaması

Silindirlerin muayene ve periyodik bakım işlemlerinin aksaması durumunda hem işçi sağlığı hem de yapılacak olan işin sağlıklı bir şekilde devam etmesi gibi hayati konular tehlikeye atılmış olur. Periyodik kontrol ve muayeneler, işçi sağlığını ve güvenliğini tesis ettiği gibi, silindirin uzun ömürlü olmasına da büyük katkı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir