Platform Periyodik Kontrol

Günümüzde artık ağır ve taşıması çok zor yükleri taşımak için kullanılan sistemlerdir platformlar. Ülkemizde platform periyodik kontrol işlemi her yıl en az 1 defa düzenli olarak yapılması gerekir. Ağır yük altında çalışan kaldırma ve iletme grubu araçlar ailesindendir platformlar. Yük kaldırma platformları, sanayi ve fabrikalarda montaj hattı üzerinde malzeme taşımak için kullanılan ve ağır çalışma koşullarına adapte olarak tasarlanmış makinalardır.

Genelde gövdeleri çelik konstrüksiyondur. Platformların, üzerinde taşıdığı yükü belli bir seviyeye yükseltmek için hidrolik kaldırma düzenekleri yer almaktadır. Platform fenni muayene işlemi çeşitli modellerde üretilen platformların hepsinde de, herhangi bir kaza ve hasar ile karşılaşmamak için hem aracın kendisini hem de bunu çalıştıran elemanları koruma amacıyla mutlaka yapılmalıdır. Yine de yük kaldırma platformları ağır işlerde kullanılan ve her an bir tehlike ile karşılaşma riski bulunmaktadır. Bu yüzden çalışanların sağlığı ve mal güvenliği için mutlaka platformların kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Platform Periyodik Muayene İşlemi Nasıl Yapılır?

Hidrolik kaldırma sisteminin bir ürünü olan platform periyodik kontrol rapor formu doldurulurken, öncelikle platformun sahip olduğu ve hidrolik mekaniğe dayanan kol ve mandalların,  platform gövdesi ile sağlam bir şekilde birleşik olması,  uygun ağırlıktaki araçları istenilen hız ve düzeyde kaldırıp indirebiliyor olması,  makinenin elektrik ve elektronik sisteminde herhangi bir hasar, çatlak veya kaçak olmaması, yağlanmanın eksik olmaması ve makinanın istenilen kaldırma işlemini başarıyla gerçekleştirebiliyor olması gerekmektedir.

Platform periyodik kontrolü sırasında araç üzerinde meydana gelebilecek hasar ve bozulmalar hesaplanarak, aracın tüm noktalarında işlem yapabilme imkanı sağlayabiliyor olması gerekiyor.  Platform periyodik kontrol rapor formu doldurulurken işlemi yapan teknisyen ve mühendisin mutlaka işlem sırasında ki hasar ve bozulma kayıtlarını veya varsa işletme eksik ve ihmalleri ne ve para kaydetmesi ve işletmeye bunu mutlaka bildirilmesi gerekmektedir.  Aksi halde yaşanabilecek kaza ve ihmaller ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir