yürüyen merdiven periyodik kontrol

Periyodik kontrol, iletme ve kaldırma ekipmanlarının düzenli kontrolü zorunlu kılınmıştır. Bu “6331 Sayılı İş ve Güvenliği Kanunu” ve buna uygun olarak “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” gereğince zorunlu kılınmıştır. Yönetmeliğe göre bakım süresi yönetmelikte yer almaktadır. Diğer muayene türü olan fenni muayene ise motorlu olarak tabir edilen bütün taşıtların belirli zamanlarda yapılan kontrolleridir. Burada bahsedilen motorlu taşıtların trafiğe çıka bilirliğini denetleme işlemlerinin bütünüdür. Bu muayeneler birçok yerde bulunan araç istasyonlarında yapılmaktadır. Bu istasyonlarda araçların teknik arızaları kontrol edilir. Trafik kazası gibi sorunlara neden olabilecek herhangi bir arıza tespiti yerinde onarılır.

 Periyodik Kontrollerde Neler Yapılır?

Periyodik kontrol yapıldığında ekipman cinsi dikkate alınır.

 •  1) Ekipman fonksiyon kontrolü
 •  2) Donanımsal kontroller
 •  3) Kaldırma testlerinin

 Yürüyen Merdiven Periyodik Kontrolü

Son yıllarda neredeyse tüm ülkelerde yürüyen merdiven kullanımı artmıştır. Bu artışın görüldüğü ülkelerden biride Türkiye’dir. Akla gelebilecek tüm alışveriş merkezlerinde ve ulaşım alanları başta olmak üzere bir çok yerde kullanımı görülmektedir. Yürüyen merdivenler oldukça yüksek riskleri üzerinde taşıyan teknolojik ekipmanlardır. Her türlü arızaya maruz kalabildikleri gibi insan hayatı içinde önem arz etmektedir. Bu nedenle bu ekipmanların periyodik kontrol yapılması önem teşkil eder. Yukarıda sözü geçen riskler ilgili standartta şöyle sıralanmaktadır. “TS EN 115-1 Yürüyen Merdiven ve Bantlar için Güvenlik” standardına göre kontrol edilen riskler:

 •  1) Mekanik tehlikeler
 •  2) Elektriksel oluşabilecek tehlikeler
 •  3) Radyasyon sebepli tehlikeler
 •  4) Yangın, kayma, düşme vb. tehlikeler
 •  5) Kumanda devresi nedeniyle oluşan arıza tehlikeleri
 •  6) Çalıştırma sırasında oluşabilecek tehlikeler
 •  7) Deney ve statik kontroller
 •  8) Genel kontroller

şeklinde sıralanabilirler. Yönetmeliğe göre asgari olarak yılda bir kez muayeneleri yapılması gerekmektedir. Bu kontroller yetkili kişiler tarafından düzenli olarak yapılmalıdır. Gerekli takip formları ile bu kontroller takip edilmelidir. Kontrol sonrası ekipmanın düzenli çalıştığı ve sorunsuz olduğuna dair rapor verilmesi gerekmektedir. Ekipman kontrolü yapan firmalarca verilen bu raporlar ÇSGB (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) denetçileri tarafından kabul edilen raporlar olmalıdır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu içinde bu kontrollerin eksikliği durumunda para cezası uygulanmaktadır. Kontrolü yapılmayan ekipmandan oluşabilecek kazalar sonucunda hukuki boyutta işlemler uygulanır. Periyodik kontroller kullanılan ekipmanın kullanım ömrünün uzatılması açısından da önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir