Yangın algılama ve alarm sistemleri yangın durumunda dumandan algılama yaparak hızlı bir şekilde uyarıcı bildirimler gönderen sistemlerdir. Yangın algılama ve alarm sistemi ekipmanlarının her biri yangın tehlikesi olan alanlarda kullanılır.

Böylece yangın anında büyümesini engellemek amacıyla haber verir. Yangın algılama sistemleri genellikle binalarda, fabrikalarda ve tesislerde kullanılmaktadır. En fazla ise iş yerlerinde ve insan topluluğunun fazla olduğu binalarda kullanılır.

Yönetmeliğe göre artık pek çok bina yangın algılama ve alarm sistemlerini kullanma mecburiyetine sahiptir. Yangın algılama ve alarm sistemlerin periyodik kontrol açısından da yönetmeliğe bağlıdır. Yani sistem üzerinde yılın belirli zamanlarında periyodik kontrol ve bakımlar yapılması gerekir.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Ekipmanları

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi ekipmanları iş ekipmanları olarak da kullanıldığı için sağlık ve güvenlik açısından büyük önem taşır. Bu nedenle iş güvenliği yönetmeliğine ve Binaların yangından korunması hakkında çıkarılan yönetmeliğe tabii tutulmuştur. Yangın algılama sistemleri arasında bina ve iş yerlerinde kullanılan ekipmanlar ise şu şekildedir;

  •  -Alev ve yangın durumuna karşı gaz dedektörleri,
  •  -Yangın modülleri ile yangın algılama sirenleri,
  •  -Yangın dedektörleri ile duman dedektörleri,
  •  -Yangın butonları ile yangın panelleri,
  •  -Karbonmonoksit sistemler ve ısı algılama dedektörleri,
  •  -Bunların dışında yangından korunmak amacıyla kullanılan özel sistemler mevcuttur.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinde Kontroller

Yangın algılama ve alarm sistemleri öncelikle yangın durumuna karşı mutlaka kişiler tarafından ulaşılabilir bir alanda olmalıdır. Çok yüksek ya da kapalı, kilitli alanlarda bu ekipmanlar kullanılmamalıdır. Herkesin görebileceği ve müdahale edebileceği bir şekilde muhafaza edilmelidir. Bakım ve muayeneler ekipmanların daha doğru ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Bu nedenle kesinlikle kontrollerde aksamalar olmamalıdır. Yangın algılaması için kullanılan her ekipman yıllık periyotlarda kontrol edilmelidir. Özellikle yılda en az 2 kez periyodik bakımlar yapılmalı ve aksaklıklar mutlaka giderilmelidir.

Yönetmelik kapsamında bulunan yangın sistemlerinin kontrolü ve bakımı 6 ayı geçmemek kaydıyla sürekli olarak yapılmalıdır. Yapılan bakım ve kontroller sonrasında ise mutlaka gerekli raporlar tutulmalıdır. Özellikle fenni muayene işlemleri söz konusu olduğunda bu raporlar mutlaka yetkililer ile paylaşılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir