yangin tesisati periyodik kontrolu

Doğal afet sonucu veya başka nedenlerden dolayı meydana gelen yangınlar için alınan bazı önlemler vardır. Kullanım ve yaşam alanlarının güvenliği için yangın tesisatları yenilenmeli ve geliştirilmiş ekipmanların kullanılması tercih edilmelidir.

Bu nedenle yangın tesisatı periyodik kontrol incelemesi düzenli olarak yapılmalı ve kurulumu yapılan alana göre kullanım düzeneği yerleştirilmelidir. Periyodik kontrollerde alanında uzman ekiplerimiz ve kaliteli ekipmanlarımız ile eksikleri tespit etmekte ve onarım için çalışmalara başlamaktayız.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol İşlemi

Yangın tesisatı için periyodik kontrol işlemini yapan firmamız uzman ekip ile bu işlemi gerçekleştirmektedir. Yapılan kontrol ve deneme işlemlerinin ardından alanda yer alan yangın tesisatının geçerli olup olmadığına dair hazırlanan rapor belirleyici bir etki oluşturmaktadır.

Eğer raporun geçerliliği varsa, yangın tesisatının aynı şekilde kullanımı söz konusu iken, geçerliliği olmayan bir rapor sonucunda alanda bulunan yangın tesisatı sorunlarının giderilmesi gereklidir. Şayet sorunlar giderilmezse devlet birimleri tarafından yapılan kontrollerde mekanın kapatılmasına neden olmakta ve bu durum can ile mal güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü Yasal Düzenleme

Yangın tesisatı kontrolü yasal düzenleme 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayınlana İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ile iş ekipmanlarının periyodik kontrol ve muayene işlemleri zorunlu hale gelmiştir.

Yönetmelik kapsamında ise; iş ekipmanlarının güvenliğinin montaj ve kurulma şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanların kurulumundan sonra ve kullanıma başlamadan önce ve yer değişikliğinden dolayı ekipmanların periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolleri yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir.

İş Ekipmanları Sağlık ve Güvenlik Kontrolleri

Yangın tesisatı için tercih edilen ekipmanlar kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak adına kaliteli malzemelerden seçilmektedir. Bu nedenle yangın tesisatı periyodik kontrol yapımında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanını şartları ön plana alınmaktadır.

Kamu kuruluşları ve kişisel yaşam alanları için kurulan yangın tesisatlarında son gelişmiş tesisat ürünleri kullanılmaktadır. Bina yapısına ve kullanım amacına göre farklı türlerde yangın tesisatı döşemesi yapılmaktadır.

Kompresör periyodik kontrol işleminde kurulumu yapılacak olan teçhizatların periyodik ve korozon analizi yapılmaktadır. Aşınma, deforme, sızma, ısı, bağlantı, aşınmışlık, basınç ve temizliği gibi faktörlerin onarımı ve bakımı profesyonel şekilde yapılmaktadır. bu sayede iş güvenliği ve yaşam güvenliği garanti altına alınmış olacaktır.

Yangın Tesisatlarında Muayene

İklim şartları ve bina tipine göre tercih edilen tesisat döşemelerinde belirlenen muayene raporlarına göre eklemeler yapılmaktadır. Yapılan çoğu tesisat muayenesi ile çıkabilecek yangınlara karşı tedbirler alınmış olacaktır.

Yangın tesisatı periyodik kontrolü için uygun olan kaliteli ekipmanlar ve uzman personellerden teknik destek alınmaktadır. Yönetmeliğe göre hareket edildiğinde yangın tesisatlarının kurulumunda da resmiyet kazanmaktadır.

Kompresör periyodik kontrol sırasında geliştirilen yangın alarmları, suya dayanıklı boru tesisatları, belirtilen istatistiklere göre ayarlanarak kullanılabilir onayından geçmektedir. Büyük yangınları önlemek, itfaiye gelene kadar önlem alınabilecek yangın tesisatları için gerekli tüm materyaller hizmetler arasında yer almaktadır.