Yük Asansörü Periyodik Kontrol

Yük asansörleri yukarı doğru ulaşım sağlayabilen bir araç ve ekipman birleşiminden meydana gelen ve çoğunlukla elektrik motorları veya hidrolik pompalar vasıtası ile çekme ve yükseltme/kaldırma işleri yapan makinaya denmektedir. Yük asansörleri Dünya’da pek çok ülkede binalar için yasal bir zorunluluk halinde ve kanunlar tarafından belirli standartlara göre projelendirilmesi ve yapılandırılması gerekmektedir.

Yük asansörleri yüksek ve sık katlı yapılarda bulundukları gibi, tren istasyonlarında, gemilerde, tiyatro ve yapılarda, uçaklarda ve fabrikalar içinde kullanılan ileri teknolojili ve yazılım destekli makineler haline gelmiş durumdadırlar. Günümüzde yük asansörü periyodik kontrol işlemleri her yıl en az 1 defa yapılması gereklidir. Nitekim yük asansörü fenni muayene işlemi aksatılması durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlar ölümcül olabilir.

Yük Asansörü Periyodik Kontrol Raporu Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde pek çok ihmal ve hata yüzünden yük asansörlerinde meydana gelen kaza ve hasarlar, pek çok can ve mal kaybına neden olmaktadır. İşte bu yüzden yüklerin kaldırma ve taşımasında kullanılan yük asansörü periyodik kontrolü her yıl düzenli olarak yapılmakta ve kontrol sırasında çıkan tüm kusur ve hatalar ilgili birim ve bakanlığa rapor edilmektedir.

Yük asansörü periyodik kontrol rapor formu hazırlanma sırasında işinin ehli mühendis ve teknisyen personellerden oluşan ekip, ilgili şantiye ve alanları gezerek, yük asansörünün kontrollerini, bakım raporlarını, mekanik sağlamlık ve garanti kontrollerini tek tek yapmakta ve elde ettiği tüm bulguları kaldırma araçları periyodik kontrol rapor formuna doldurmaktadır. Bu kontrol sırasında kanuna aykırılık teşkil edebilecek tüm kusur ve hatalar ilgili bakanlığa gönderildikten sonra işletme sahibinin bu kusur ve hataları gidermesi gerekmektedir.

Yük Asansörü Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde inşaata ve şantiyelerde özelikle kullanılan, fabrikalarda da benzerine  rastlayacağımız yük asansörü periyodik kontrol işlemi için dört farklı çeşit yük asansörü bulunmaktadır. Bu asansörler şu şekildedir: Makaslı yük asansörleri: Taşıma mesafesi az, kaldırma kapasitesinin çok daha olduğu durumlarda kullanılır. Halatlı yük asansörleri: Taşıma mesafesinin 10m ile 30m arasında olduğu yüksekliklerde kullanılır.

Ortalama 10 tona kadar yük taşıyabilirler. Pistonlu yük asansörleri: Taşıma mesafesinin 1 metre ile 9 metre arasında olduğu yüksekliklerde kullanılır ve 2 tona kadar yük taşıyabilirler. Rampalı yük asansörleri: Taşıma sırasından alandan tasarruf sağlayan hem iç hem de dış mekanda da kullanılabilen bir yük asansörü çeşididir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir