dozer periyodik kontrol

Dozer periyodik kontrol konusuna geçmeden birkaç kısa bilgi vermek istiyoruz. Dozer, bir traktörün önüne monte edilen kaldıraçtan oluşan ve genel olarak toprakların bir yerden bir yere taşınması veya toprakların ortadan kaldırılması işleminde kullanılan bir iş makinesidir. Dozerler, kullanımları esnasında oldukça fazla dezenformasyona uğradığı için periyodik bakım ve muayene işlemlerine tabii tutulmaktadır.

Dozerlerin Muayene Ve Periyodik Kontrol Gerektiren Durumları

Dozerlerin, periyodik bakım ve muayene işlemlerine tabii tutulması için kullanım süreleri içerisinde teknik bir aksaklık oluşması yeterlidir. Her ne kadar iş makineleri yönetmeliğinde periyodik bakım süresi bir yıl olarak belirlenmiş olsa da bu süreyi beklemeden teknik arıza ve sağlıklı şekilde çalışmasını engelleyecek durumların ortaya çıkması durumunda dozerlere bakım ve kontrol uygulanabilmektedir.

Dozerlerin Periyodik Bakım İşlemleri

Dozer periyodik kontrol işlemleri bir kaç başlık altında yapılmaktadır. Dozerlerin, taşıtlı bir araç olmasına karşılık bir iş makinesi olarak değerlendirilmesi bakımlarının daha detaylı bir şekilde yapılmasını gerektirmektedir. Dozerlerin periyodik bakımlarında şu hususlara dikkat edilmektedir;

Traktör kısmına yapılacak olan kontrol işlemi; Traktör kısmına yapılacak olan bakım işleminde yakıt tankı, direksiyon sistemi, süspansiyon sistemleri, tekerlek sistemleri, gibi sağlıklı bir şekilde çalışmasına direk etki edecek olan teknik aksamların kontrolünü barındırmaktadır. Traktör kısmının teknik olarak değerlendirilmesinde bütün unsurlar ayrı ayrı değerlendirilerek kayıtlara geçirilmektedir.

Kaldıraç kısmına yapılacak olan kontrol işlemleri: Kaldıraç kısmına yapılacak olan bakım işlemleri ise zamanla paslanması gibi durumlara karşı alınacak olan önlemleri içinde barındırmaktadır. Paslanma, demir gibi maddelerin yıpranmasında en önemli unsurlardan biri olarak göze çarpmaktadır.

Bu nedenle paslanmasını önlemek için periyodik bakım işlemi şarttır. Diğer taraftan contaların sağlamlığı ve kaldıraç kısmının görevini tam olarak yerine getirmesi de denetlenmektedir.

Dozerlerin Muayene İşlemleri

Dozerler, aynı motorlu taşıtlar gibi muayene işlemine tabiidir. Dozerlerin muayeneleri yapılmadan kullanılması riskli olduğu gibi yasak ve sakıncalıdır. İş sağlığı ve güvenliği açısından muayene işlemlerinin tam olarak yapılması ve raporlara aktarılması gerekmektedir.

Dozer periyodik kontrol ve muayene işlemleri aracın ömrünün uzun olmasını da sağlar. Dozerlerin kullanım süreleri, kullanım şartları ve kaydedilen iş yüklerinin miktarı periyodik bakım ve muayene işlemlerinin yapılmasında göz önünde bulundurulmaktadır. Dozer periyodik kontrol işlemi için zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir