sulama hidroforu periyodik kontrol

Sulama hidroforu periyodik kontrol hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Sulama hidroforları şehir şebeke suyunun yetersiz kaldığı zamanlarda devreye giren araçlardır. Şehir şebekesi veya depodan gelen suyun basıncı yetersi olduğunda basıncı arttırmak için sulama hidroforu kullanılmaktadır. Tarım arazileri öncelikli olmak üzere sulama işleminin yapıldığı her yerde suyu basınçlandırarak sulama işleminin daha sağlıklı yapılmasını sağlar.

Sulama Hidroforları Nasıl Çalışır?

Sulama hidroforlarının çalışma prensibinde hava su ile eşit şekilde basınçlandırılarak istenilen yere pompalanır. Sulama hidroforunda manometre, çek valf elektrik motoru ve benzeri ekipmanlar ile birlikte çalışmasını sağlayan boru tesisatı da bulunmaktadır.

Sulama Hidroforu Periyodik Kontrolleri Hangi Yönetmeliğe Göre Yapılır?

Sulama hidroforunda yüksek basınç ve yüksek elektrik vardır. Bu nedenle sulama hidroforu periyodik kontrol mutlaka ilgili yönetmelikte belirtilen standartlara göre yapılmalıdır. Sulama hidroforu periyodik bakımları İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre yapılması zorunludur. Çünkü sulama hidroforları bu yönetmelikte belirtilen ilgili standartlara tabiidir.

Şirketimiz uzman ekip ve araç gereçleri ile sulama hidroforu periyodik kontrol gerçekleştirmektedir. Kontroller sonucu tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları rapor halinde sizlere sunmaktadır. Yaptığı bu çalışmalar ile olası bir tehlikeli olayın engellenmesi için size yardımcı olmaktadır. Bu şekilde yasal olarak yapmanız gerekenleri de yerine getirmenize olanak sağlamaktadır.

İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği

Bu Yönetmelik ile iş yerinde iş araç gereçlerinin kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gerekli asgari şartların belirlenmesi amaçlanmıştır. 20/06/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile belirtilen tüm kapsamdaki bütün iş yerlerini kapsar.

Periyodik Bakımların Yapılmaması Durumundaki Riskler

Hidrofor tankı periyodik kontrol yapılmaması durumunda basınçlı kap oldukları için basınçtan kaynaklı patlama riski taşımaktadırlar. Bu nedenle mutlaka yılda en az 1 kere periyodik bakımları yapılması gerekmektedir. Bu şekilde tanklarda korozyon nedeniyle oluşabilecek incelmeler ile üretim hataları ve çarpmalar gibi etkiler tespit edilebilecektir. Bu gibi tankların zayıflamasına neden olabilecek faktörlerin etkilerini belirlemek ve gerektiğinde kullanım dışı bırakmak gerekmektedir.

Tehlikelerin önüne geçmek için sulama hidrofor periyodik kontrol işlemi mutlaka yapılması gerekmektedir. Sulama hidroforu periyodik kontrol işlemlerinde hidrostatik test dışında hidrofor tankının pompaya ve tesisata bağlantıları da kontrol edilir. Sulama hidroforu periyodik kontrolleri sonucu güvenli çalışmaya engel oluşturacak uygunsuz durumlar raporda belirtilerek kısa süre içerisinde giderilmesi istenmektedir.

Doğansoy Elektrik Firması Olarak Sulama Hidroforu Periyodik Kontrolleri Konusunda Uzmanız. Doğansoy elektrik firması olarak tüm vereceğimiz sulama hidrofor periyodik kontrol hizmetleri belirli standartlar çerçevesinde gerçekleştirmekteyiz. Hizmet kapsamında yer alan tüm diğer standartlar sistemine uygun olarak periyodik kontrol hizmetini vermekteyiz.

Firmamızda sulama hidroforu periyodik kontrolleri yeterli teknik teçhizat ve bilgi birikimine sahip makine mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Yaptığımız bu çalışmaların sulama hidroforu periyodik kontrol cihazların neden olabileceği iş kazalarının azaltılmasına ve iş güvenliğinin sağlanmasına yöneliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir