Kalorifer Kazanı Periyodik Kontrol

Günümüzde genellikle bir binayı, okulu, işletmeyi yahut yapıyı ısıtmak için kullandığımız kalorifer kazanları hayatımıza pek çok konuda büyük kolaylık ve imkan sağlayan sistemlerdir. Elbette kalorifer kazanı periyodik kontrol işlemleri de mutlaka büyük önem ve titizlikle yapılmalı, gerekli tecizatın kanun ve yönetmeliğe uygun şekilde kurulup kurulmadığı analiz edilmelidir.

Genel olarak kalorifer kazanları merkezi sistemle çalışan ve çalışma mantığı suyu ısıtarak, çeşitli boru ve hatlar aracılığıyla tüm yapıyı ısıtmayı amaçlayan basınçlı kaplar sistemlerinden bir tanesidir. Genelde içerisinde yer alan suyun kömürle yahut doğalgazla ısıtıldığı kalorifer kazanı periyodik kontrol işlemleri de büyük bir özveriyle yapılmalıdır. Aksi sıkışma veya sızıntıdan dolayı yaşanabilecek çeşitli kaza ve patlamalar, ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Kalorifer Kazanı Periyodik Muayene İşlemi Nasıl Yapılır?

Binalarımızda kullandığımız kalorifer kazanlarının güvenliği için mutlaka her binanın tepesine genleşme tankı konulur. Güvenlik amacı taşıyan genleşme tankları, kazanda oluşabilecek patlamalara engel olur. Özellikle kış aylarında devalı olarak 7/24 kullanılan kalorifer kazanları için mutlaka bakım ve periyodik kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır.

Günümüzde kalorifer kazanları “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”ne uygun olarak yapılmaktadır. Bu yönetmelikte belirtilen tüm standartlara ve hususlara göre uygulanan kontroller Avrupa standartlarındadır. Kalorifer kazanları kontrolle onaylanmış kuruluşlar tarafından periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Buhar kazanları kontrolleri ise TS 2025, TS EN 12952-6 ve TS 377-5 EN 12953-5 standartlarında belirtilen kural ve kriterlere uygun olarak yapılır. Bu standartlara göre periyodik kontrol süresi en az 1 yıldır. Gelişmiş firmamızın uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği kalorifer kazanı periyodik kontrol sonucu tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları düzenli bir rapor halinde sizlere sunarak, olası bir tehlikeli olayın engellenmesi ve yasal gerekliliklerinizi sağlamanız adına sizlere her konuda yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir